Jak to jest z tą aktywnością fizyczną seniorów?

O wiośnie i wakacjach nikt już nie pamięta. Wciąż trwa kalendarzowa jesień, ale trzeba przyznać, że jak na końcówkę listopada, to w tym roku pogoda wyjąkowo zachęcała i wciąż zachęca do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. No właśnie seniorze, a jak tam u Ciebie z tą aktywonością fizyczną?

Ruch to zdrowie

Jeśli ruch na świeżym powietrzu to zdrowie, to według raportu  Multisport Index, ponad połowie polskich seniorów o swoje zdrowie nie dba i ma to gdzieś! Aż 36 proc. osób powyżej 60. roku życia uważa, że główną przeszkodą w aktywnym spędzaniu czasu jest wiek, ba… druga statystyka jest jeszcze gorsza! Ponad połowa w/w osób nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, w tym nawet spacerów.

Przypomnijmy zatem. Regularna aktywność fizyczna spowalnia rozwój miażdżycy, redukuje ryzyko choroby wieńcowej oraz liczbę zdarzeń sercowo naczyniowych. Dodatkowo zmniejsza ryzyko udaru mózgu, rozwoju nadciśnienia tętniczego, poprawia profil lipidowy, zwiększa wrażliwość na insulinę, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz zespołu metabolicznego. To jeszcze nie wszystko! Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych tj. rak okrężnicy i piersi. Ruch to także brak nadwagi i otyłości, gęstsze kości, a co za tym idzie mniejsze ryzyko występowania osteoporozy i złamań kości.

Starsze społeczeństwo

Pisaliśmy ostarzejącym się społeczeństwie w tym poście. Aktywizacja ruchowa seniorów jest bardzo ważna. Wg. prognoz GUS, w 2050 r. po sześćdziesiątce będzie już 40 proc. Polaków. Główny Urząd Statystyczny informował, że w 2018 r. mieszkaniec Polski miał przeciętnie ok. 41 lat. Rośnie również grupa osób w wieku 65 lat i więcej – ich udział w ogólnej populacji wyniósł w ubiegłym roku 17,5 proc. (dla porównania w 1990 r. osoby te stanowiły 10 proc. ludności). Spora różnica,prawda? Obecnie indeks starości w Polsce wynosi 115, co oznacza, że na 100 dzieci w wieku 0-14 lat przypada 115 osób w wieku 65 lat i więcej. Tyle liczby. Świadomość należy jednak budować we wszystkich grupach wiekowych. Im wcześniej, tym lepiej. Tym bardziej, że jak twierdzą naukowcy organizm człowieka zaczyna starzeć się około 20-25 roku życia. Pokazuje to jak ważna jest edukacja w zakresie aktywnego stylu życia. Im wcześniej tym lepiej. Na ruch na świeżym powietrzu nigdy nie mazłej pogody. Seniorze, nie szukaj wymówek!

Leave a Reply