Zaparcia nawykowe. Jak sobie z nimi radzić?

Zaparcia nawykowe, to świadome powstrzymywanie się od oddawania stolca, które nie ma nic wspólnego z żadnymi chorobami. Występują zrówno u dzieci (więcej na blogu Abena Bambo Nature), jak i wśród dorosłych. W tym poście skupimy się na osobach dorosłych.

Co powoduje zaparcie?

Noszenie ciasnej odzieży, mała aktywność i siedzący tryb życia, korzystanie z niektórych leków, czy też nadużywnie środków na przeczyszczenie oraz wzmożone napięcie nerwowe, wszystkie te czynniki powodują i wzmagają zaparcie nawykowe. Warto w tym miejscu dodać, że jest to dość poważny problem, którego nie wolno lekceważyć. Obkurczanie się warstwy mięśniowej powoduje liczne bóle, w celu diagnozy potrzebne są dokładne badania, które wykluczą wszystkie inne zewnętrzne czynniki. Leczenie zaparcia nawykowego jest długotrwałym procesem, który w pierwszej kolejności wymaga od zainteresowanej osoby  zaangażowanie i zmiany trybu życia.

Domowe sposoby zawsze w cenie

O porannej szklance wody z cytryną chyba wspominać nie trzeba, ale już o kompocie z suszonych śliwek, siemieniu lnianym, czy też burakach i kiszonej kapuście, jako złotych śordkach na zaparcie nie wszyscy słyszeli. Jeśli tak to super. Do tej listy warto dodać także miód i owsiankę oraz zioła! Z ziół godnymi polecenia są rumianek, kminek, arcydzięgiel, ostropest plamisty, melisa, mięta, glistnik oraz lukrecja. Oczywiście wszystkie ziółka stoujemy czasowo. Uzależniają, rozliwiniają i rozlegulowują nasz organizm.

A których produktów warto unikać? Gorzka czekolada, która spowalnia pracę jelit, smażone i grillowane mięso oraz alkohol! Lista prosta. Jednak nie samym jedzeniem czlowiek żyje, a w ym przypadku, nie samym jedzeniem się leczymy! Pierwsze i najważniejsze to ruch i ćwiczenia. Pisaliśmy na naszym blogu Abena 50+ nie raz, nie dwa, jak ważna jest kondycja i ruch w przypadku osób starszych.

Więcej o produktach na inkontynencję na stronie www.abena.pl

Leave a Reply