Seniorze, jod dobry na wszystko

Jod nie tylko jest dobry na tarczycę, ale każdy senior powienien wiedzieć, że pomaga także w stanach zmęczenia, depresji, w przypadku braku koncentracji lub ospałości. Niedobór jodu odpowiedzialny jest rownież za fakt, że jest ci zimno a twoja skóra przesuszona, gdy waga ciała ulega ciąłemu zwiększeniu, a wdodatku wypadają ci włosy i łamią się paznokcie. Sporo tego, prawda? 

Jod, jodu, jodem…

Jod można odmieniać przez wszystkie przypadki. Wszyscy potrzebujemy odpowiedniej ilości jodu do prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie w niektórych stanach fizjologicznych występuje zwiększone zapotrzebowanie na jod, dotyczy to przede wszystkim kobiet w ciąży i podczas karmienia oraz dzieci w okresie wzrostu. Jednak nie wszędzie ten bogaty pierwiastek występuje. Są regiony uboższe i bogatsze w jod. Mniej zasobne są to głównie tereny górskie, miejsca gdzie występują silne opady deszczu, które po prostu prowadzą do zubożenia gleby. O Polsce w sumie można powiedzieć, że zagrożenie niedoborem jodu jest cała powierzchnia kraju, poza obszarem nadmorskim. Więc seniorze, na urlop nad morze. I nie tylko latem, ale jesienią i zimą szczególnie warto wybrać się w te rejony. Najwięcej jodu jest w pasie 5 metrów o linii brzegowej!

Czym właściwie jest jod?

To pierwiastek, mikroelement niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, który regulują wiele procesów metabolicznych, m.in.: funkcjonowanie układu nerwowego i układu krążenia, pracę mięśni, kontrolują temperaturę i wagę ciała. Czyli całkiem sporo, jak na jeden pierwiastek. Dzienna dawka jodu dla dorosłego człowieka to ok. 200 μg, przy czym warto wspomnieć, że ciało człowieka zawiera ok. 30-50 mg jodu. Po wniknięciu do organizmu w zdecydowanej większości (ok. 75%) gromadzi się w  tarczycy, która jest  niezwykle ważnym dla  naszego zdrowia gruczołem. Jod pobudza tarczycę do produkcji hormonów T3 (trójodotyroniny) i T4 (tyroksyny), które regulują wiele procesów metabolicznych.

Ze względu na swoje znaczenie, jod jest dodawany dowielu innych substancji, z których korzystamy. Tak aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie w ten pierwiastek. Stąd ten w wielu krajach troska o ludzi i ich zdrowie sprawia, że np. na Sycylii jod dodaje się do wody,  w Gwatemalii do cukru, w Rumunii do oleju, a Chinach do herbaty.

Warto zatem docenić korzyści płynące z odpowiedniej ilości jodu w naszym organiźmie.

 

Leave a Reply