Dlaczego nie warto zbyt długo trzymać moczu?

Ryzyko infekcji drog moczowych, powiększenie peęcherza moczowego, kamienie nerkowe, odpływ pęcherzowo-moczowy, czy dość prozaiczne wydawać by się mogło, błędne odczyty informacji co do naszego stanu zdrowia. To wszystko skutki odkładania oddawania moczu na później.

Nie odkładaj na później

Jeśli czujesz potrzebę pójścia do toalety, to nie odkładaj tego na później. Proste, prawda? No nie dla wszystkich i nie zawsze, a wydawać by się mogło, że dość normalna i mało istotna sprawa, a tu nie! Lekceważenie może wyrządzić nam całkiem sporo złego. Ignorowanie sygnałów przed dłuższy czas przyczyni się również do tego, że nasz mózg przestanie reagować i nie będzie już więcej wysyłal nam odpowiednich sygnałów, co do chęci oddawania moczu. Zdrowa, dorosła osoba oddaje w ciągu doby około 1,5 litra moczu, podczas trzech do siedmiu wizyt w toalecie. Oczywiscie wszystko zależy od ilości i typu przyjmowanych płynów i pokarmów, wieku czy siły mięśni pęcherza.

Bakterie tu, bakterie tam…

Mocz to idealne środowisko dla rozwoju bakterii. Jeśli jest regularnie wydalany, nie ma żadnego problem. Każdy zastój moczu może jednak przyczynić się do rozwoju infekcji dróg moczowych, gdyż bakterie w cewce moczowej lubią się przemieszczac, a szczegolnie podróżować do pęcherza moczowego i nerek, gdzie się gnieżdżą i rozwijają infekcje. A im dlużej bakterie znajdują się w naszym organizmie, czytaj dlużej przetrzymujemy mocz, tym większe prawdopodobieństwo, że nabawimy się choroby układu moczowego.

Inne skutki uboczne

Powiększenie pęcherza moczowego, który mówiąc kolokwialnie, jest przepełniony przez dluższy czas, rozciąga się, a w dłuższej perspektywnie może doprowadzić do jego uszkodzenia i zaburzenia funkcji. Warto wspomieć także o kamieniach nerkowych, które
powstają w wyniku krystalizowania się minerałów i ich soli. Nikomu nie życzymy kamieni, a tym bardziej pozbywania się ich z organizmu, wiąże się to z ogromnym bólem. Lepiej zatem zadbać o regularne wypróżnienie pęcherza, niż poźniej walczyć z problemami, których śmiało mogliśmy uniknąć, gdybyśmy byli choć trochę bardziej świadomi konsekwencji związanych z przetrzymywaniem moczu.

Leave a Reply