Woda. Niezbędna w diecie każdego seniora

Dlaczego seniorzy powinni pić wodę? Czy to prawda, że osoby starsze, podobnie jak dzieci mają problem z „zapamiętaniem”, że należy nawadniać swój organizm i zanika u nich poczucie pragnienia? Jak rozpoznać, że organizm jest odwodniony?

Spadek wrażliwości ośrodka pragnienia w mózgu

Co to właściwie jest ten spadek wrażliwości ośrodka pragnienia w mózgu? Z wiekiem nasz organizm zmienia się, również mózg, a także ośrodek pragnienia w mózgu, odpowiedzialny za niedobór wody w organizmie. Co to oznacza? Ano tyle, że osłabia się lub ulega całkowitemu zanikowi chęć picia wody i uczucie pragnienia. Impulsy wysyłane wraz z krwią do mózgu są niedostatecznie szybko przetwarzane przez ośrodek pragnienia i tu właśnie jest cały pies pogrzebany. Leki, kawa i herbata tylko pogarszają stan rzeczy, a to już prosta droga do odwodnienia organizmu.

Odwodnienie

Suche i popękane usta, gorączka, przyśpieszony oddech oraz szybsza akcja serca, zapadnięte oczy, czy też zaburzenia widzenia. To podstawowe skutki odwodnienia. Osoba, która utraciła dużo wody może uskarżać się na zmiennie na ciepło i zimno, zawroty głowy oraz nudności, zaparcia, skurcze, bóle mięśniowe, a także bóle głowy. Jest tego sporo,można pomylić z grypą, jednak warto pamiętać, że jest jeszcze coś takiego jak prnamentne odwodnienie, które w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Cóż to takiego? Nic innego jak błędna diagnoza odwodnienia, które trwa już od dłuższego czasu. Taki stan może prowadzi do zaburzeń działania nerek, co w konsekwencji do zatrucia organizmu produktami przemiany materii. Coma swoją kontynuwację w zwiększeniu się ryzyka występowania schorzeń dróg moczowych czy też raka pęcherza. Odwodnienie prowadzi także do zagęszczenia krwi, co zwiększa ryzyko zakrzepów i zatorów płucnych, wystąpienia choroby wieńcowej czy zaburzeń świadomości. Mało? Niedobór wody w organiźmie prowadzi także do trudności z poruszaniem się, czyli zakwaszeniem organów, które stopniowo tracą wydolność i przestają pracować. A to już prowadzić może do śmierci!

…a jednak, woda jest ważna!

Wydawać by się mogło, że mało istotna, że można ją zastąpić, że można mniej…nic bardziej mylnego seniorze! 5 szklanek wody dziennie. To minimum, które chroni osoby starsze przed odwodnieniem i jego śmiertelnymi skutkami. Tak mało, a jednak tak ważne! Seniorze pij, pomimo jeśli nawet nie odczuwasz pragnienia!

5 szklanek dziennie!

Leave a Reply