Cukrzyca, a gojenie się ran

Kiedy we krwi mamy do czynienia z utrzymującym się wysokim poziomem glukozy, następuje upośledzenie funkcji białych krwinek, które nie są w stanie podjąć skutecznej walki z bakteriami. Cukrzyca wiąże się także ze słabym krążeniem, ponieważ czerwone krwinki poruszają się wolniej, co utrudnia organizmowi dostarczanie substancji odżywczych do rany, a tym samym spowalnia się proces gojenia się ran.

Cukrzyca, a powiązane choroby i niepożądane działania

W cukrzycy równie istotnym problemem, co podwyższony poziom glukozy we krwi, jest całe spektrum niepożądanych skutków, z jakimi możemy mieć do czynienia, a mowa tu o zmianach zwyrodnieniowych we włośniczkach, żyłach i tętnicach co prowadzi do upośledzenia całego układu naczyniowego. Kolejny skutek cukrzycy to nieodpowiednio odżywiona skóra, która staje się cieńsza, bardziej sucha i podatne na owrzodzenia, zranienia i pęknięcia. I to w przypadku seniorów może być bardzo poważny problem, gdyż organizmy osób starszych nie regenerują się tak szybko. W przypadku gojenia się ran, warto stosować maści z dużą ilością cynku (oferta Abena Polska dostępna na stronie).

Rany i pęknięcia

Stopy i kostki to miejsca szczególnie narażone w przypadku osób, chorych na cukrzycę. A gojenie się ran w przypadku tych miejsc musi przebiegać w częściowym unieruchomieniu. Czyli mega dyskomfort, bo osoba chora musi cały czas leżeć, gdyż rozwój ran jest spowodowany zaburzeniami krążenia, suchością skóry i uszkodzeniem nerwów. W wielu przypadkach jedyną opcją jest amputacja kończyny!

Tak więc, jak widać w przypadku cukrzycy nie można lekceważyć nawet najmniejszego zranienia. Ranę należy jak najszybciej oczyścić bieżącą wodą. Nie stosujemy mydła i wody utlenionej, które mogą powodować podrażnienia. Możemy natomiast usprawnić gojenie się stosując maść z antybiotykiem, poprzez zabezpieczenie rany opatrunkiem lub sterylnym bandażem (sprawdź ofertę firmy Abena Polska).

Odpowiednie postępowanie oraz świadomość zagrożenia mogą uchronić nas przed groźnymi skutkami cukrzycy. Seniorze włącz świadomość.

Jedna uwaga do wpisu “Cukrzyca, a gojenie się ran

Dodaj komentarz