Odżywianie się – jak żyć dłużej

O odżywianiu się pisaliśmy na naszym blogu Abeny już nie raz, choćby tutaj, tutaj, czy w tym poście. Prostych i sprawdzonych porad jest całe mnóstwo. Dobrych rad odnośnie trybu życia także, jednak uświadomiłem sobie, że wiek senioralny to czasem już za późno, żeby odwrócić przez lata gromadzone złe nawyki. Oczywiście na pozytywną zmianę nigdy nie jest za późno, jednak im wcześniej uświadomimy sobie, jak bardzo ważna jest dieta, tym lepiej dla naszego i naszych najbliższych zdrowia.

Służ radą i przykładem innym

Im wcześniej zrozumiemy dobre rzeczy płynące ze zdrowego trybu życia, tym lepiej. Dlatego seniorzy powinni nie tylko dba o siebie, ale służyć przykładem dla innych, młodszych pokoleń. Napoje gazowane, ciastka, chipsy…babcie i dziadkowie wyrządzają mnóstwo krzywdy swoim wnukom. A posiłki? Obiadki u babci często przypominają dania dla ‚ekipy robotników”, która trzy dni nic nie jadła. Plus niezbędne mile słowo „jedz Kochanie, bo nie będziesz miał siły”.

Złe nawyki żywieniowe od małego, mają swoją kontynuacje w kolejnych latach, w na starość, pomimo wielu dobrych chęci jest już za późno na odratowanie jelita grubego.

Choroby jelita grubego

Leśniowskiego i Crohna, zapalenie jelita grubego, hemoroidy, ropień odbytu, rak jelita grubego, czy nietrzymanie stolca (produkty na nietrzymanie moczu i stolca firmy Abena dostępne są na stronie), to tylko niektóre zastępstwa złych nawyków żywieniowych.

Nietrzymanie stolca

Utrata kontroli nad aktem oddawania stolca może być różnorodna. Zaburzenia odbytu, odbytnicy lub wzajemne powiązania, czyli odruchy odpowiedzialne za koordynację reakcji zwieraczy i odbytnicy. Zwieracze odbytu do dwa okrężne mięśnie, które regulują defekację, czyli oddawanie stolca. Wewnętrzny zwieracz odbytu pracuje niezależnie od woli,  zewnętrzny jest uzależnione od woli. Produkty Abena dostępne w e-sklepie pomagają pacjentom zmagającym się z inkontynencją stolcową. Należy wybrać odpowiedni produkt do masy ciała, obwodu w biodrze i rodzaju inkontynencji.

Choroby jelita grubego, to nie tylko złe odżywianie, to także genetyka, stres, alkohol i papierosy. Warto zatem służyć radą młodszym pokoleniom, które mogą w jeszcze większym stopniu kształtować swój zdrowy okres wieku dorosłego i senioralnego.

 

 

 

Dodaj komentarz