Czy wiesz, że dorośli również powinni się szczepić?

Kiedy ostatni raz się szczepiłaś/szczepiłeś? W szkole podstawowej, liceum, czy na studiach? 10, 15, a w przypadku niektórych (większości!) starszych osób było to ponad 25, jak nie i więcej lat temu! Pamiętasz kiedy to było? Prezydentem Polski do 1995 roku był Lech Wałęsa, którego potem zastąpił Aleksander Kwaśniewski, w styczniu 1995 roku nastąpiła denominacja złotego, w tym roku także ruszył pierwszy serwis internetowy Wirtualna Polska, a w kadrze polski w piłce nożnej bramki strzelali wtedy Wojciech Kowalczyk i Andrzej Juskowiak! Mówiąc krótko, było to bardzo, a to bardzo dawno temu… i to właśnie wtedy niektórzy (większość) obecnych seniorów miała robione ostatni raz szczepienia.

Świat się zmienia, choroby również  

Szczepimy się nie tylko dla siebie, ale także dla innych,najbliższych. Osoby, które same nie zachorują, mogą zakażać innych, w tym dzieci, wnuki, niektóre zbyt małe, aby same być zaszczepione. Co 10 osoba w ciągu życia traci odporność na choroby, które przeszła lub przeciwko którym była zaszczepiona. W tym miejscu warto podać przykład krztuśca, na którego szczepienia należy regularnie powtarzać co kilka, kilkanaście lat. A grypa? Choroby mutują, zmieniają się i wciąż są niebezpieczne, szczególnie dla dzieci i osób starszych, którzy z powodu chorób układu krążenia, cukrzycy, czy otyłości są w tak zwanej grupie ryzyka. Ze względu na poważne powikłania seniorzy powinni pomyśleć też o szczepieniach przeciwko pneumokokom i meningokokom. Błonica, tężec i krztusiec, przeciw tym chorobom zaleca się powtórzyć szczepienia raz na 10 lat.

Gdzie po poradę?

Po pierwsze dzielmy się wiedzą o szczepieniach. Każdy z nas ma dziadka, babcię, siostrę, jest synem, wnuczką, czy też sąsiadką. Lokalne samorządy prowadzą darmowe szczepienia przeciwko grypie dla osób od 50 roku życia, również Urzędy Miejskie realizują cyklicznie kampanie i szczepienia dla seniorów z wybranych szczepień. Warto zapytać się o taki program w miejscowym urzędzie.

Pamiętajmy nie szczepimy się tylko dla siebie, ale także dla najbliższych. Choroby przenoszone drogą kropelkową przez osoby starsze mogą być śmiertelne dla noworodków i dzieci. Pisaliśmy o tym na blogu Abena Bambo Nature i dedykowanej stronie Bambo Nature, w kontekście opryszczki i całowania w usta dzieci.

Dodaj komentarz