Osteoporoza – cichy złodziej kości

Uboga dieta, mało ruchu i siedzący tryb życia, to główne przyczyny osteoporozy, czyli obniżonej gęstości mineralnej kości do bardzo niskiego, w wyniku której kości są narażone na złamania. Ponad 3 miliony chorych, zaledwie 200 tys. leczących się, tak więc warto po raz kolejny przypomnieć, jak ważna jest świadomość dotycząca osteoporozy.

Co, gdzie, kiedy?

Z pierwszymi przypadkami osteoporozy możemy mieć do czynienia po 45 roku życia, i najczęściej są to złamania kości nadgarstka i kości promieniowej. Po 60. roku życia w przypadku nieleczonej choroby występują złamania kości ramienia, barku oraz odcinków lędźwiowych i piersiowych kręgosłupa. Po siedemdziesiątce najczęściej występują złamania szyjek kości udowych. Świadomość choroby często wychodzi w badaniach i w tym przypadku jest podobnie. Po 45. roku życia warto jest wykonać badanie densytometryczne, które wykaże  gęstość naszego kośćca (zielony jest OK, żółty to osteopenia, a czerwony osteoporoza).

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia wartość wskaźnika gęstości kości podzielona została na zakresy:

  • zdrowa kość – T-score  -1,0
  • osteopenia – T-score między -1,0 a -2,5
  • osteoporoza – T-score mniejszy od -2,5

A jak tam u Ciebie z badaniami i świadomością na tym polu?

Wapń dobra na wszystko

Wapń bierze udział w tworzeniu mineralizacji tkanki kostnej. Dlatego warto do swojego dziennego menu dorzucić mleko oraz przetwory (żółty ser, jogurt, kefir), a także orzechy, warzywa strączkowe, szpinak. Dodatkowo szybko i prawidłowe wchłaniane wapnia zapewnia witamina D,czyli warto pamiętać o rybach morskich tj. łosoś, dorsz, halibut. A jak witamina D,toi witamina K, czyli  produkty pochodzenia roślinnego np. brokuły, jarmuż, sałata, szpinak, brukselka. Żeby wszystko nam się zgadzało,do pełni szczęścia musimy dorzucić witaminę C – natka pietruszki, czarna porzeczka.

Zbuduj swoją świadomość, zbuduj silne kości. Nie czekaj do późnej starości, im szybciej zadbasz o swoje zdrowie, tym lepiej dla Ciebie.

 

 

Dodaj komentarz