Demencja starcza, jak rozpoznać?

Demencja starcza. Pierwsze co przychodzi na myśl, to utrata pamięci, tymczasem demencja jest przede wszystkim zaburzeniem wielu innych funkcji poznawczych w organizmie osoby starszej, skutkiem czego jest problem z rozpoznaniem otoczenia i wiele innych powikłań.

Czy można zapobiec demencji?

Niestety demencja jest nieuleczalna, można jednak zminimalizować jej skutki i oddziaływanie. Każdy przypadek jest jednak inny. Współczesna medycyna jeszcze nie potrafi odwrócić następstw zmian strukturalnych zachodzących w mózgu w wyniku starzenia się organizmu. Co zatem wzmaga demencję starczą? Urazu, infekcje lub guzy mózgu, potęgują demencję w przyszłości, ale warto również podkreślić, że groźne dla naszej głowy może być nadużywania alkoholu i długotrwały stres.

Objawy

Jak wspominaliśmy na wstępie,nie tylko słabsza pamięć, ale również inne zachowania powinny przykuć naszą uwagę, mowa tu m.in. o : problemach z orientacją w czasie i przestrzeni, utratę zdolności uczenia się, brak umiejętności rozpoznawania rzeczy i osób, a także właściwej oceny sytuacji i podejmowania decyzji. Jeśli zauważymy takie zachowanie,to powinien być dla nas alarm. Coś złego zaczyna się dziać w głowie bliskiej nam osobie. Kolejnymi następstwami pogłębiającymi rozwój demencji są trudności w mówieniu, apatię i liczne wahania nastroju, drażliwość oraz agresja i lęk. Szczególnie te dwa ostatnie objawy są niebezpieczne dla życia i zdrowia osoby dotkniętej demencją starczą.

Mówiąc o demencji warto także podkreślić, że może być skutkiem chorób neurodegeneracyjnych, do których zaliczamy m.in. chorobę Alzheimera, Parkinsona,czy Picka. Szybka diagnoza, wnikliwa obserwacja i odpowiednia opieka pozwolą na pomoc osobie z demencją starczą, chorobą która w niesamowicie szybki i brutalny sposób niszczy umysłu coraz większej grupy osób,nie tylko tych starszych, ale także w młodszym wieku.

 

Dodaj komentarz