Inkontynencja u dzieci i młodzieży

Blog 50+ został stworzony z myślą o osobach w średnimi i starszym wieku, które zmagają się z wieloma problemami i troskami, również tymi dotyczącymi inkontynencji. O nietrzymaniu moczu lub kały można na naszym blogu znaleźć całkiem sporo informacji. Jeśli chodzi o inkontynencję, to nie napisaliśmy jednego. To problem, który dotyczy również osób młodszych, często dzieci i młodzież.

Problem wszystkich pokoleń

Do pewnego wieku, brak kontroli na pęcherzem jest rzeczą naturalną u dziecka, kiedy jednak z wiekiem brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi, wciąż istnieje sytuacja zaczyna robić się trudna. Przede wszystkim dla dziecka (stres), ale także dla rodziców, którym może zająć trochę czasu zanim połączą problem z inkontynencją. Dlatego ważnym jest, aby rodzic był świadomy… ba, wiedział, że w ogóle takie coś jak brak trzymania moczu i kału istnieje! Że jest to ogromny stres i dyskomfort szczególnie dla dzieci, którzy nie rozumieją dlaczego coś dzieje się, niezależnie od ich woli i chęci. Że nie mogą tego procesu kontrolować, nawet jeśli bardzo, a to bardzo by chcieli.

Moczenie się. Od diagnozy do leczenia

W pierwszej kolejności lekarz musi postawić diagnozę. W tym celu należy wykonać badanie ogólne i posiew moczu, ocenić ilość i jakość moczu wydalanego przez dziecko  (dziennie), wykonać USG brzucha w celu oceny zalegania moczu oraz oznaczyć stężenie sodu, potasu i kreatyniny w surowicy krwi.

Lekarz stawia diagnozę! I teraz w zależności od rodzaju i podłoża problemu stosowane są dwie metody leczenia: farmakologiczna i niefarmakologiczna.

Moczenie się, czyli inkontynencja leczona niefarmakologicznie polega m.in. na ciągłym przypominaniu dziecku o oddawaniu moczu, ograniczeniu nocnego picia, czy też terapii motywacyjnej mającej na celu nagradzanie za „suchą noc” lub np. prowadzenie zeszytu, gdzie noc bez moczenia się dziecko będzie oznaczało słoneczkiem, „mokra noc” zaś to chmurka z deszczykiem.  Generalnie chodzi o wyuczenie odpowiednich nawyków u dziecka. Proces ten trwać powinien ok. kilku tygodni. Leczenie farmakologiczne zaś, to trochę dłuższy proces, trwający kilka miesięcy z zastosowaniem leków dobranych do diagnozy, gdzie celem jest zwiększenie pojemności pęcherza, spłyceniu snu, tak aby dziecko mogło samo wstać w nocy do toalety oraz zmniejszeniu produkowanego moczu przez dziecko.

W przypadku jednego i drugiego sposobu leczenia, proces można uznać za udany, jeśli po danym okresie będzie widać znaczącą poprawę… znaczącą, czyli prawie całkowitym wyeliminowania nocnego moczenia się naszego dziecka.

Inkontynencja to znaczący problem, także dla dzieci. Nie zapominajmy o tym. Tu znajdziecie produkty Abena Polska przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Jedna uwaga do wpisu “Inkontynencja u dzieci i młodzieży

Dodaj komentarz