Wzdęcia, czyli wstydliwy problem, którego nie warto lekceważyć

Do wzdęć dochodzi zwykle w wyniku złego odżywiania się, nietolerancji laktozy, celiakii, czy też nadmiaru bakterii w jelicie cienkim. Warto także zastanowić się, czy przypadkiem nie mamy do czynienia z infekcją lub inną chorobą. Tak więc pozorne gazy i wzdęcia mogą być przyczyną wielu groźnych chorób, a ich podłoże bardzo szerokie.

Rodzaje wzdęć

Lekarze wyróżniają trzy rodzaje wzdęć: żołądkowe, jelita grubego oraz jelita cienkiego.
Pierwsze z nich, jest widoczne gołym okiem, najczęściej po obfitym posiłku, kiedy narząd się rozciąga. Oczywiście wtedy, kiedy posiłek był bogaty w cukry i tłuszcze. Warto dodać, że powodem wzdęcia żołądkowe może być także… nadmierne połykanie powietrza. Wzdęcie jelita grubego związane są z pracą bakterii, które naturalnie występujących w jelitach. Kiedy w nadmiarze pojawiają się gazy, obecne są zarówno wzdęcia jak i wiatry, czasem też i skurcze. Powody? Najczęściej zła dieta. Warto ze swojego menu wyrzucić lub ograniczyć m. in. kapustę, produkty bogate w węglowodany i skrobię oraz zbyt dużo owoców. Naukowcy wspominają,że również sól jest zagrożeniem. Nadmiar jest częsty, bo sól sami obficie dodajemy podczas gotowania, ale także producenci żywności nie żałują tego składnika przy wyrobie i konserwacji żywności. Mało tego. Liczne badania na gryzoniach pokazały, że sól może zmieniać skład bakterii jelitowych, a to w konsekwencji wpływa na produkcję gazu w okrężnicy.

Jeśli jednak mimo zmiany nawyków żywieniowych na pozytywne, nie pomogły, a wzdęcia jelita grubego często nawracają, należy skorzystać z pomocy lekarskiej. Teraz o wzdęciach jelita cienkiego, które zaliczane są do chorób groźnych. U dzieci może być to związane z anginą lub zapaleniem ucha, u dorosłych zaś bliżej do diagnozy typu niedrożność jelit lub paraliż jelit, a to leczymy już chirurgiczne.

Najlepsze sposoby na radzenie sobie ze wzdęciami są proste. 20-30 minut spaceru po posiłku, ćwiczenia fizyczne likwidujące napięcia w układzie pokarmowym, czerwona herbata, napary do picia z mięty, kminku bądź kopru włoskiego (znane w przypadku małych dzieci,które maja zaparcia). Warto także wdrożyć kilka zasad podczas jedzenia i picia tj. nie pić przez słomkę, nie pić podczas posiłków lub tuż po nich, a także ograniczyć żucie gumy. Oczywiście nie jemy łapczywie, przeżuwajmy każdy kęs dokładnie. A także unikajmy smażonych potraw, napojów gazowanych i potraw z dużą zawartością fruktozy, czyli miodów, owoców, soków owocowych, ponieważ cukry po prostu ulegają fermentacji w naszych jelitach.

Na zdrowie!

Dodaj komentarz