Jak nie dać się oszukać?

Seniorzy to grupa społeczna bardzo narażona na wszelkiego rodzaju oszustwa. Według badań z 2015 roku, seniorzy każdego roku w wyniku oszustw naciągaczy tracę 36 mld USD. To ogromna sumka. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze w dobie rozwoju nowych technologii, szybszego przepływu informacji i tempa życia, osoby starsze nie do końca mogą czuć się komfortowo. Po prostu nie nadążają lub też nie chcą nadążać (a kto nadążą ręka w górę?!) za całym tym „pędzącym szybko światem”. Po drugie osoby starsze, to grupa społeczna, która ma oszczędności. Każdy senior ma większe lub mniejsze, ale jeśli spojrzymy na tę grupę społeczną w szerszym ujęciu czasowym, to dawno, jeśli nie nigdy, osoby starsze nie miały sposobności oszczędzać. Te dwa czynniki sprawiają, że złodzieje i naciągacze obrali seniorów, jako łatwy cel, na którym można szybko zarobić.

Na wnuczka

Najpopularniejsza metoda. Mówi się o niej dużo, bardzo dużo, ale wciąż sprawdzona i przynosząca złodziejom mnóstwo korzyści. Działanie na emocjach. To główna moc tego przekrętu. Wzbudzenie zaufania, że senior rozmawia z bliską mu osobą, następnie wywołanie żalu i współczucia, aby potem zmusić osobę starszą do przelania pieniędzy lub czasem nawet oddania ich osobiście złodziejowi (kolega odbierze, bo ja nie mogę babciu). Jak się uchronić? Nigdy nie rób przelewów! Zawsze zadzwoń do rodziców wnuczki/wnuczka i upewnij się, czy aby na pewno ma problemy lub też zadzwoń lub napisz SMS’a do wnuka, aby sprawdzić, czy to z nim rzeczywiście prowadzi się rozmowę.

Wygrałeś!

Metoda naciągaczy polegająca na wmówieniu seniorowi, że wygrał nagrodę pieniężną lub rzeczową, ale zanim odbierze wygrana musi uiścić mały zadatek. Jak się ustrzec? Nie podawaj żadnych poufnych informacji dotyczących finansów, konta, kart itp. Jeśli nie brałeś udziału w żadnym konkursie, to prawdopodobnie nie wygrałeś. Nie wchodź w rozmowy na temat uczestnictwa w konkursach i loteria.

Służba zdrowia

Prosta metoda, która polega na tym, że oszuści podszywają się pod pracowników szpitala, przychodni, czy innej instytucji medycznej i po wyciągnięciu od seniora pewnych informacji, namawiają na przelanie pieniędzy w ramach usługi lub też np. wyrobienia nowej karty pacjenta! Trudno ustrzec się, tym bardziej że służba zdrowia „z automatu” budzi zaufanie, warto zatem poinformować dzwoniącego, że wszelkich niezbędnych danych i formalności dokonasz osobiście w placówce. Tak będzie najbezpieczniej.

Na hydraulika

Oszukiwanie seniorów, którzy najczęściej mieszkają sami, przedstawiając się jako osoby z obsługi technicznej budynku, czyli np. z gazowni, ze spółdzielni itp. Złodziej dostaje się do środka pod pretekstem sprawdzenia stanu technicznego mieszkania, odwraca uwagę seniora i kradnie z domu wartościowe rzeczy. Jak uniknąć? Zadzwonić do firmy i instytucji, w której dana osoba pracuje i sprawdzić, czy rzeczywiście wizytacja miała mieć miejsce.

Seniorzy to bardzo łatwy cel dla przestępców i oszustów. Warto zatem zainteresować się nie tylko swoimi bliskimi, ale również np. samotnie mieszkającym sąsiadem. Zaoferować pomoc w przypadku podejrzeć co do oszustów i naciągaczy. Starsze osoby często boją się rozmawiać o tych sprawach, nawet jeśli zostali już oszukani. Wstydzą się również faktu, że dali się nabrać przestępcom, tym bardziej warto pomóc seniorowi, żeby nie pozostał sam sobie w tej nierównej walce ze złodziejami.

Dodaj komentarz