Zdrowie psychiczne osób starszych

Z wiekiem nasz organizm zmienia się, nie tylko ciało, ale także psychika. Utrata sprawności fizycznej, mniejsza potencja seksualna, większa podatność na choroby i infekcje, zmiany w urodzie. Nasze ciało się zmienia bardzo, ale zmiany psychiczne w naszym umyśle zachodzą jeszcze szybciej.

Od depresji jeden krok

Wszystkie zmiany fizyczne rzutują na samoocenę i postrzeganie siebie. Osoby starsze często zatem przeżywają niepokój i lęk. Czy sobie poradzę? Kiedyś mogłem to zrobić, a dziś? Ograniczenia fizyczne bez wątpienia potęgują słaby stan psychiczny osób starszych. Brak apetytu, aktywności fizycznej i umysłowej, ale także możliwości porozmawiania o swoich codziennych troskach, to prosta droga do depresji. Dlatego tak ważne jest emocjonalne wsparcie osób najbliższych, którzy potrafią zmniejszyć napięcie i stres występujący u osoby starszej. Nie można zostawić seniora samemu sobie. Prowadzi to do stopniowego wycofywania się z życia w społeczeństwie, zamknięcia się w sobie, a to już tylko krok od nerwicy, fobii, czy depresji.

Jak pomóc?

To nie jest tak, że jest jeden złoty środek, który pomoże. Każdy jest inną osobą. Posiada zupełnie inny bagaż doświadczeń oraz znajduje się w różnej sytuacji rodzinnej, a także kondycji fizycznej i psychicznej. Piszemy tu o seniorach, jednak każdy z nas już od urodzenia ma inną wrażliwość. Potrafi lepiej już gorzej radzić sobie z trudnościami. Warto jednak już w wieku ‚przed senioralnym” zadbać o swoje zdrowie psychiczne, tak aby na starość w jak najmniejszym stopniu odczuć tego negatywne skutki.  Po pierwsze należy prowokować mózg do stałego wysiłku intelektualnego. Dobrym rozwiązaniem jest czytanie książek na głos, rozwiązywanie krzyżówek (nie tylko samemu) oraz prowadzenie długim i pobudzających rozmów w towarzystwie (najlepiej więcej niż z jedną osobą). Więcej rad można znaleźć we wcześniejszym wpisie na blogu Abena 50+, „Starość? Poczekaj, jeszcze nie teraz!”.

Zdrowy tryb życia („ w zdrowym ciele zdrowy duch”), odpowiednie odżywianie się oraz dużo uśmiechu. To trzy podstawowe zasady zdrowego umysłu. Temat zdrowia psychicznego jest bardzo ważny. WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Organizacja Zdrowia Psychicznego żeby zwrócić uwagę całego świata na problem, już w 1992 roku ustanowiły 10.października Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego.

„Ten, kto chce pozostać w dobrym zdrowiu, powinien unikać smutnych nastrojów i zachowywać radosny umysł” – Leonardo da Vinci 

Dodaj komentarz