Mimowolne oddawanie moczu u kobiet. Warto przełamać milczenie

Kobiety dotknięte inkontynencją często odczuwają zakłopotanie, wstyd i strach. Obawa przed tym, że inni odkryją dolegliwość wymusza zmianę stylu życia, a co za tym idzie powoduje ograniczenie kontaktów towarzyskich. Co w konsekwencji skutkuje obniżeniem samooceny, spadkiem poczucia własnej wartości i atrakcyjności seksualnej, czy też pozycji społecznej. 

Na NTM (Mimowolne oddawanie moczu) w Polsce cierpi ponad 3 miliony osób. Dolegliwość dotyczy dwukrotnie częściej kobiet, niż mężczyzn, a co najbardziej niepokoi, to fakt że inkontynencja dotyczy coraz młodszych kobiet. powszechną reakcją emocjonalną na NTM jest lęk, niepokój i poczucie zagrożenia. Osoby dotknięte mimowolnym nietrzymaniem moczu odczuwają wstyd i bezradność. Lęk przed ośmieszeniem i odrzuceniem jest ogromny. Naturalnym mechanizmem obronnym wobec takiego stanu rzeczy jest alienacja i pełna izolacja się kobiety. Płeć piękna zamyka się w sobie i odcina się od środowiska. To jednak nie jest dobra droga, gdyż obecnie istnieje wiele sposobów walki z  NTM, które mają za zadanie poprawę jakości życia kobiet. Warto wspomnieć o produktach na inkontynencję marki Abena Polska. Pieluchomajtki, majtki chłonne, bielizna, czy też wkładki higieniczne, wszystko w zależności od rodzaju inkontynencji.

Nie trać czasu

Z wiekiem występowanie zaburzeń depresyjnych u  kobiet z NTM wzrasta, dlatego tak ważne jest budowanie świadomości w społeczeństwie o tym, czym jest inkontynencja i jak można sobie z nią radzić. Ogromna w tym rola również rodziny i opiekunów osób dotkniętych nietrzymaniem moczu i stolca. Jeśli dodamy do tego informację, że w Polsce pomoc psychologiczna nie jest oferowana kobietą dotkniętym inkontynencją, to mamy pełen obraz tego, jak ważna jest wiedza i budowanie świadomości wśród kobiet, tak aby zapobiec objawom depresyjnym o łagodnym lub umiarkowanym stopniu nasilenia.

Więcej i inkontynencji na stronach Abena Polska.

Jedna uwaga do wpisu “Mimowolne oddawanie moczu u kobiet. Warto przełamać milczenie

Leave a Reply