Na ruch nigdy nie jest za późno

Połowa sierpnia, a Ty seniorze jeszcze nie zacząłeś ćwiczyć? Bo nie, bo źle się czuję, bo za gorąco… szukanie wymówek, to oszukiwanie samego siebie, bo ruch jest dobry na wszystko… i w każdym wieku!

Aktywność fizyczna wzmacnia kości, zwiększa smarowanie stawów i zapobiega powstawaniu zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających. Ruch poprawia również elastyczność tkanek okołokostnych. I tu dochodzimy do inkontynencji. Z wiekiem następuje spadek sprawności i wydolności fizycznej. Jednak aktywność fizyczna i trening siłowy może opóźniać te nieuchronne procesy. Aktywność fizyczna ma również niebagatelne znaczenie na nasz układ nerwowy. A ma to związek z aktywnością mięśni szkieletowych. Co tu dużo mówić. Dzięki ćwiczeniom fizycznym poprawia się nastrój każdego, nie tylko seniora. Korzyści dotyczą poprawy wentylacji oddechowej, ruchomości klatki piersiowej, pogłębienia wdechu, czy też elastyczności mięśni oddechowych. Ćwiczenia fizyczne poprawiają tolerancję wysiłku oraz zmniejszają duszność i poprawiają wentylację płuc.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

Starzenie się jest to proces fizjologiczny, który ma istotny wpływ na układy i narządy, no i co najważniejsze sprzyja powstawaniu wielu chorób. Każdy ma inne tempo i poziom zachodzących zmian, ale dzięki regularnym ćwiczeniom proces starzenia może zostać spowolniony. Regularny trening fizyczny korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy oraz na zmiany zachodzące w układzie krążenia. Wraz z wiekiem ciśnienie tętnicze zwiększa się, tak więc u seniorów podczas wysiłku fizycznego można zaobserwować mniejszą siłę skurczów serca, wyższe ciśnienie tętnicze i zwiększony opór naczyniowy. Regularne treningi obniżają ciśnienie tętnicze, zwiększają podatność komór i objętość wyrzutową serca, zmniejszają sztywność tętnic i obciążenie następcze, a także pozytywnie działają w przypadku zaburzeń krążenia obwodowego. Jak widać jest tego sporo! Mało? Dzięki ćwiczeniom fizycznym osoby z chorobą niedokrwienna serca zmniejszają ryzyko ostrych incydentów sercowych.

Dodaj komentarz