Powstrzymać proces starzenia się

O zdrowie warto dbać! Hasło stare jak świat! I jak zawsze niedoceniane i lekceważone. Szacuje się, ze ponad 70% przedwczesnych zgonów z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych i nowotworów jest spowodowanych niezdrowym stylem życia. Duży procent stanowią oczywiście uwarunkowania genetyczne, ale i tak widać jak na dłoni, że nasze zdrowie mamy w swoich rękach. To od nas zależy kiedy dopadnie nas starość, to od nas zależy, jak będzie nasz wiek senioralny wyglądał. Warto zatem zastanowić się nad tym wcześniej.

Zapobiec starzeniu się?

Starzenie się to proces, na który żadne z nas nie ma żadnego wpływu? Czy, aby na pewno? Jeśli będziemy dbali o swoją dobrą kondycje fizyczną i psychiczną, to mamy pewność, że starość dopadnie nas…później! Co zatem powinniśmy robić, żeby dłużej cieszyć się naszym życiem? W pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o zdrowie psychiczne. Dbaj o dobre relacje z bliskimi Ci osobami. Pamiętaj, że rodzina i przyjaciele są najważniejsi również dla Twojego dobrego samopoczucia i zachowania tzw. higieny umysłu. Ważnym elementem zdrowia psychicznego jest również dbanie o własny rozwój. Dobrze jest mieć pasje, czy hobby które absorbuje nasz czas i któremu oddajemy się w pełni. Zajęcie, które pozwala nam się relaksować, stymuluje nasz mózg i rozwija nas. Każdy z nas w ciągu swojego życia z całą pewnością odkrył w sobie taką pasję, jeśli nie to nie ma co tracić czasu, tylko warto odnaleźć się na nowo.

Drugim ważnym czynnikiem jest zdrowe i odpowiednie odżywianie się. Nie należy się przejadać, głodować, czy po prostu jeść niezdrowo. Więcej o odżywianiu pisaliśmy we wcześniejszym wpisie na naszym blogu Abena 50+, polecamy ten artykuł. Oczywiście zapomnij o paleniu papierosów i piciu alkoholu. No i trzeci, równie ważny czynnik który pozwoli nam na odłożenie w czasie procesu starzenia się to aktywność fizyczna. No i z tym większość osób zbliżających się do 50-roku życia (jak i również po) ma największy problem. Dlatego warto jest zacząć od spacerów. Z czasem możemy dodawać kolejne ćwiczenia i aktywności, jak pływanie, aerobik, czy siłownia. Nasza aktywność powinna być regularna. Wystarczy tylko 30 minut ćwiczeń dziennie, przez 5-6 dni w tygodniu. Nikt nie każe spacerować 20 kilometrów, czy przerzucać na siłowni sztangi o wadze 100 kg. Jeśli masz zaległości lub nigdy nie ćwiczyłaś/eś to zacznij od spacerów, z czasem zwiększaj dystans, dodatkowo rób ćwiczenia rozciągające…powoli przyzwyczaj organizm do aktywności. Zarówno Ty, jak i Twoje ciało wyjdziecie na tym dobrze, to pewne!

Dodaj komentarz