Poszerzamy wiedzę o produktach. Co to jest dimetikon?

Abena Polska, producent oferujący rozwiązania dla osób zmagających się z inkontynencją, w swojej ofercie posiada również rękawice do mycia ciała bez użycia wody (link do e-sklepu). Bez użycia wody!? Wysoka temperatura, która wytwarza się na ciele oraz wilgoć, są najczęstszymi przyczynami powstawania podrażnień skóry i odleżyn. Dlatego na Zachodnie Europy nową, popularną metodą oczyszczenia i odświeżenia ciała osób trwale lub częściowo unieruchomionych jest mycie bez użycia wody.

Zalety rękawic do mycia ciała

O zaletach pisaliśmy już nie raz na naszym blogu (link). Teraz chcemy powiedzieć troszkę więcej o składzie produktu, ponieważ jest on jedną z podstawowych zalet rękawic do mycia ciała bez użycia wody. Dimetikon! Co to jest? Często nazewnictwo produktów do pielęgnacji ciała i ochrony zdrowia jest skomplikowane i mówi nam bardzo mało. Dlatego chcemy wyjaśnić, czym właściwie jest dimetikon i jakie ma właściwości.

Troszkę informacji, ale nie z Wikipedii

Dimetikon jest olejem silikonowym wytwarzanym na bazie krzemionki. W swoim działaniu wykazuje się właściwościami hydrofobowymi (odpychanie cząsteczek wody, inaczej: nie zwilżalność), oleofobowymi (antytłuszczowe, często stosowane w przypadku ekranów na smartfonach i tabletach, ponieważ łatwiej czyści się powierzchnię urządzenia) oraz lipofobowymi (czyli skłonność cząsteczek chemicznych do rozpuszczania się w tłuszczach). Dimetkion jest również bezbarwny, bezzapachowy i nielotny. Mało tego. Jest obojętny fizjologicznie, nie posiada działania toksycznego i mało reaktywny. I teraz wszystkie te powyższe zalety zastosowano w ochronie skóry. Rękawice do mycia ciała z dimetikonem tworzą na tkankach barierę, chroniącą skórę i błony śluzowe przed czynnikami zewnętrznymi.

Procenty, procenty

Jak każda substancja chemiczna, po pewnej obróbce ma zastosowanie w różnych dziedzinach życia. W kosmetykach i środkach do pielęgnacji zaleca się stosowanie dimetkionu w dwóch rodzajach: 3% lub 30%. Ważna jest również lepkość silikonu. Dimetikon to zazwyczaj 1000 cSt. I to właśnie ta cecha sprawia, że jest stosowany jako funkcja ochronna. Zmniejsza również napięcie powierzchniowe co ułatwia aplikację produktów. Zapewnia także utratę wody z naskórka, a dzięki funkcjom antystatycznym zapobiega elektryzowaniu się włosów (zastosowanie nie tylko na skórze, ale również i włosach). I to właśnie obok ochrony skóry, włosy są najczęstszym miejscem stosowania dimetkionów w produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Zdrowie

Warto również zaznaczyć, że jak ze wszystkim, każdy silikon należy używać rozważnie. Dimetikon z racji swoich właściwości ochronnych: odporny na temperaturę i wodę, zatyka pory na skórze. W zbyt częste używanie dimetikonów z wysokim czynnikiem lepkości i stężeniu, a także nie zmywany ze skóry lub włosów, z czasem możne działać jak silny alergen. Tu szczególna uwaga dla pań. Nie dajmy się zwieść pięknym i błyszczącym włosom po stosowaniu Dimetikonu lub innego silikonu. Zbyt duża ilość preparatu szkodzi, ponieważ silikon ma skłonności komedogenne – czyli zatykanie. Ale to już skrajne przypadki, kiedy ktoś działa na własna rękę, korzystając z nadmiernej ilości dostępnych środków.

Dimetikon 3% w rękawicach do mycia ciała firmy Abena wspomaga ochronę skóry, aplikowanie środków nawilżających oraz przeciwdziała powstawaniu podrażnień skóry i odleżyn. Taki ciekawy to jest produkt. Polecamy, dostępny jest w e-sklepie na stronie.

Więcej informacji o kosmetykach, preparatach pielęgnacji ciała i ich składzie na stronach UE (link)

Jedna uwaga do wpisu “Poszerzamy wiedzę o produktach. Co to jest dimetikon?

  1. Ciekawy blog. Mówię to jako senior już 60-letni. Sam prowadzę bloga dla Panów Domu, takich Kurów Domowych. Dlatego cenię sobie miłe podejście do tematów. Co prawda dimetikonu nie próbowałem, mam kłopoty ze skórą, ale innego rodzaju. Mówiąc szczerze niekoniecznie wierzę w mycie bez… mycia. Ciekawy jestem, co powiedzieliby na to moi czytelnicy. Pozdrawiam Kur Domowy Jerzy

Dodaj komentarz