Dzień Kobiet, dawniej i dziś…

Dzień Kobiet w Polsce do 1993 roku był świętem państwowym, a wykreślony został z kalendarza przez… kobietę, ówczesną premier Hannę Suchocką. W minionym wieku Dzień Kobiet wykorzystywany był bardziej jako propaganda PRL-u. Czyli wieruszka partyjna pokazująca się w miejscach pracy i wręczająca kobitom goździki. Tak, tak. Symbolem Dnia Kobiet były goździki. A drugim prezentem cieszącym się największą popularnością…rajstopy.

Kobiety w centrum zainteresowania

Panowie, jak już pisałem we wstępie wręczali Paniom liczne upominki. Obok goździków, popularne z czasem stawały się również tulipany. A „bogatą paletę” prezentów, obok rajstop, uzupełniały towary deficytowe w okresie PRL-u tj. paczka kawy lub słodycze. Tak to właśnie propaganda PRL- u zapożyczyła sobie zacną ideę. Bo Dzień Kobiet (pierwotnie International Working Women’s Day) obchodzono corocznie 8. marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Po raz pierwszy święto obchodzono w 1909, w Stanach Zjednoczonych. Natomiast początków Dnia Kobiet należy szukać w starożytnym Rzymie – Matronalia, czyli święta płodności i macierzyńska, które przypadały na pierwszy tydzień marca.

Dzień Kobiet na świecie

Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem na całym Świecie. Wymienić wystarczy Algierię, Brazylię, Burkina Faso, Kamerun, Chiny, Kubę, Macedonię, Bułgarię, czy Włochy. W Rumunii dzień ten jest równoważny z Dniem Matki, we Włoszech poza mężczyźni obdarowują kobiety gałązkami akacji srebrzystej. W wielu krajach, 8. marca wieczorem organizowane są poczęstunki i spotkania „tylko dla Pań”.

Nie zapomnieć najważniejszego

W czasach komercjalizacji każdego święta, warto pamiętać w jakim celu dany dzień jest obchodzony. Kwiaty i czekoladki, to tylko symbol życzliwości i szacunku, który mężczyźni okazują kobietom. Ważne jednak, żeby okazywali każdego dnia, przy każdej sposobności, a nie tylko jeden dzień w roku.

Wszystkiego dobrego drogie Panie z okazji Waszego Święta!

Dodaj komentarz