Jak radzić sobie z udarem mózgu? Czy w ogóle można?!

Oczywiście nie ma recepty, jest jednak plan który warto wziąć pod rozwagę kiedy mówimy o zapobieganiu udarom krwotocznym. Poniżej cztery czynniki, które zostały wyszczególnione przez Amerykańskie Stowarzyszenie Chorób Serca i Amerykańskie Stowarzyszenie Udarowe, a także opublikowane w magazynie Stroke.

Udar mózgu, to wciąż druga najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. W Ameryce co roku z powodów udaru umiera 140 tysięcy osób. Czyli 1 na 20 zgonów spowodowanych jest przez duże zwężenie lub zamknięcie światła naczynia doprowadzającego krew do pewnego obszaru mózgu. Publikacja w magazynie Stroke została poprzedzona licznymi badaniami (400 udokumentowanych przypadków) i na tej podstawie zasugerowano cztery działania, które natychmiastowo przynoszą ulgę i poprawę stanu zdrowia pacjentów.

Po pierwsze

Lekarze powinni poświęcać więcej czasu na leczenie pacjentów. Nie liczy się ilość, a jakość usługi. Każdy pacjent wymaga osobnego traktowania. W niektórych przypadkach pacjent musi mieć wykonany zabieg usunięcia skrzepu już w pierwszych 24 godzinach od rozpoznania i pojawienia się pierwszych symptomów.

Po drugie, trzecie i czwarte…

Świadomość pacjentów musi być większa. Czasami wcześniejsze rozpoznanie może uratować życie, a nawet najlepszy lekarz nie pomoże, jeśli po prostu go nie odwiedzamy regularnie.

Kontrolować ryzyka udarów?

Należy regularnie wykonywać pomiary ciśnienia krwi, cukrzycy oraz monitoring miażdżycy, czy też mieć baczną uwagę na zakrzepy. Jednym słowem również prowadzić zdrowy tryb życia i trzymać się odpowiedniej diety. Ruch, dieta beztłuszczowa, bez alkoholu. Dodatkowo odkładamy papierosy. Wszystko to pomaga naszemu organizmowi być silnym i zdrowym i zapobiegać udarom, ale także dojść szybciej do sprawności po przebytym udarze. Ewentualne leczenie jest długotrwałe i uzależnione od dostępu tlenu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek nerwowych człowieka. Należy także pamiętać o rehabilitacji i opiece nad chorymi po udarze. Trzeba unikać zapalenia płuc i odleżyn (produkty firmy Abena Polska: podkłady, rękawiczki, myjki do ciała). Dobrym rozwiązaniem jest coraz bardziej popularne mycie ciała bez użycia wody, co minimalizuje występowanie podrażnień skóry, a  w następnie odleżyn. Rehabilitacja powinna obejmować również mowę. Generalnie proces powrotu do stanu sprzed udaru jest bardzo długi i złożony. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, przebytych chorób, stanu zdrowia i trybu życia. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.

Dodaj komentarz