Odleżyny, a sepsa. Nie lekceważ!

Sepsa, inaczej zwana posocznicą, to reakcja organizmu na zakażenie, które może doprowadzić do śmierci. Nieleczona, lekceważona szybko opanowuje i wyniszcza organizm. Zarazić można się nie tylko w szpitalu, również w domu. Sepsa łatwiej atakuje mniej odporne organizmy, czyli małe dzieci i osoby starsze są w grupie podwyższonego ryzyka.  No, ale w XXI wieku, chyba nikt z powodu odleżyn nie umiera?

Prawda jest inna. Umiera!

Droga jest banalnie prosta. Zaniedbane odleżyny, zakażenie krwi. Śmierć! Nasz skóra potrzebuje się odżywiać (ukrwienie poprzez ruch) i oddychać! W przypadku osób chorych, częściowo lub na stałe leżących w łóżku problem ukrwienia jest ogromnie ważny. Podobnie jeśli mówimy o oddychaniu, czyli czystej, odświeżonej skórze. Ponieważ odleżyny to nie tylko skóra, ale także tkanki wewnętrzne i kości. Dlatego nie można lekceważyć już najmniejszych zaczerwień na skórze, ponieważ początkowe podrażnienie szybko zwiększa swoją powierzchnię, a z każdym kolejnym dniem trudniej jest leczyć tak stan zapalny.

Jak sobie radzić z odleżynami?

Po prostu działania zapobiegawcze. Być świadomym zagrożenia. Zapewnić ruch , ruch i jeszcze raz odpowiednią higienę. Więcej informacji o zapobieganiu odleżyn można znaleźć na stronie www.abena.pl , gdzie na przykład znajdziemy informacje dotyczące rodzajów stanów zapalnych oraz środków do pielęgnacji, których należy stosować. Ciało, które leży, cały czas ma kontakt z powierzchnią materaca/prześcieradła narażone jest na odleżyny. Dlaczego? Na styku skóry wytwarza się wysoka temperatura, która ułatwia powstawanie podrażnień. Jeśli dodamy do tego brak odpowiedniej higieny (inkontynencja) oraz brak ruchu, to powstają idealne warunki dla odleżyn. A stad już prosta droga do zarażenia krwi i śmierci.

Nie lekceważmy. Powiem dosadniej, nie oszczędzajmy również na dobrych środkach zapobiegającym podrażnieniom, ponieważ koszt i czas, leczenia odleżyn, jest dużo większy i dłuższy niż w przypadku regularnych działań zapobiegawczych. Produkty do ochrony (bogate w cynk) lub też rękawice do mycia ciała bez wody (wysoka temperatura i wilgoć to idealne środowisko do rozwoju odleżyn) znajdziesz w sklepie internetowym www.abenasklep.pl

 

Dodaj komentarz