Reumatyzm. Nie lekceważ!

Choroby reumatyczne, to wbrew ogólnemu stereotypowi choroba osób młodszych. Jedną z najczęstszych odmian reumatyzmu jest RZS, na którą najwięcej zachorowań notuje się u kobiet w wieku między 30-50 lat. Co trzecie zachorowanie dotyka ludzi po 60. roku życia. Więc temat jak najbardziej dotyczący także seniorów. Zatem w tym wpisie na blogu Abena 50+ bierzemy na tapetę RZS.

Choroby reumatyczne

W wyniku reakcji autoimmunologicznej w obrębie tkanki łącznej powstają przewlekłe zmiany zapalne, czyli potocznie nazywane zmianami reumatycznymi lub chorobami reumatycznymi. W następnie czego powstają zmiany w kościach i stawach, które często ograniczają możliwości ruchowe, a w skrajnych przypadkach prowadzą do całkowitego usztywnienia. Oczywiście zmiany choroby reumatyczne związane są z przewlekłymi bólami. Współczesna medycyna dzieli choroby reumatyczne na 10. Podstawowych grup. Oczywiście każda z nich z kolei dzieli się kilkanaście innych podgrup. Generalnie odmian chorób reumatycznych jest sporo. Podstawowy podział to:

  • układowe choroby tkanki łącznej,
  • zapalenia stawów z towarzyszących zapaleniem kręgosłupa,
  • choroba zwyrodnienia stawów,
  • zapalenia stawów, zapalenia pochewek ścięgien i kaletek maziowych towarzyszące zakażeniom,
  • choroby stawów towarzyszące chorobom metabolicznym i dokrewnym,
  • nowotwory,
  • zaburzenie nerwowo-naczyniowe,
  • choroby kości i chrząstek,
  • zmiany pozastawowe,
  • inne zaburzenia (hemofilie, sarkoidoza itp.)

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jak widzicie odmian chorób reumatycznych jest całe mnóstwo. Temat tak szeroki, że kilka prac doktorskich można byłoby na to poświęcić, my na blogu 50 + postaramy się przybliżyć zagadnienie reumatoidalnego zapalenia stawów u osób starszych. Jak pisaliśmy we wprowadzeniu, co trzecie zachorowanie na RZS dotyczy ludzi po sześćdziesiątym roku życia. Warto zatem być świadomym tego zagrożenia u osób starszych. Tym bardziej, że RZS prowadzi do destrukcji i zniekształcenia stawów, a także zaniku ich podstawowych funkcji, co prowadzi niepełnosprawności, postępującego inwalidztwa i śmierci.

Osoby starsze, a RZS

U osób starszych zaobserwować można ostrzejsze objawy choroby RZS. Choroba atakuje duże stawy: barkowy, kolanowy, a w trakcie występują silne bóle, gorączka i zapalenie opłucnej. Dodatkowo terapia lekami jest nieskuteczna jeśli we krwi znajduje się czynnik reumatoidalny (RF). Problemem w leczeniu RZS są leki, a właściwie ich skutki uboczne, ponieważ leczenie jest takie same u seniorów, jak i ludzi młodszych, należy jednak wziąć poprawkę o układ odpornościowy osób starszych. Niesterydowe leki przeciwzapalne, które leczą stawy i obrzęki mogą powodować dolegliwości żołądkowe, a także stanowić ryzyko dla serca i nerek u osób starszych. Z kolei terapia kortykosteroidami może negatywnie wpływa na gęstość kości i przyspieszać osteoporozę. Zatem u seniorów, w przypadku RZS bardzo ważna jest rehabilitacja, której celem powinno być całkowite wyleczenie lub zmniejszenie objawów choroby reumatycznej.

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia

Walka RZS trwa każdego dnia. Z wiekiem spada motywacja, możliwości i sprawność ruchowa. Każdy przypadek jest inny. Dlatego rehabilitacja związana z RZS dla każdego człowieka będzie miała inny cel. Jeśli nie pełna sprawność, to chociaż zmniejszenie dyskomfortu w chorobie. Dlatego tak ważna jest sprawność fizyczna w naszym życiu. Warto biegać i ćwiczyć w każdym wieku, tak żeby lepiej przygotować nasze ciało na nadejście nieodwracalnych skutków, które niesie ze sobą starość.

Dodaj komentarz