A Ty jak dbasz o swoje zdrowie psychiczne?

Od 1992 roku, każdego 10. października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, pomoc osobom chorym oraz ulepszanie opieki nad potrzebującymi, którzy zmagają się z chorobami psychicznymi.

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne

Żeby uświadomić wszystkim, jak dużym problemem we współczesnym świecie jest depresja i liczne problemy natury psychicznej, to wystarczy przytoczyć jedną statystykę. W grupie wiekowej 15-29 lat, depresja jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów! Około 1,5% nastolatków w wieku 11-16 cierpi na ciężką depresję. Młodzi ludzie są grupą szczególnie narażoną na problemy z depresją. Stres, presja i problemy z szybko zmieniającym się, pędzącym do przodu i narzucającym swoje wartości i zachowania światem, sprawiają że dorastające i chłonące wszystko młode umysły nie potrafią oddzielić tego co ważne, od tego co zbędne. Każdego dnia głowa „zaśmiecana jest” milionem myśli. Jeśli dodamy do tego brak umiejętności radzenia sobie z presją, wyzwaniami i krytyką + idealistyczny i nierealny obraz życia „bogatych gwiazd, które mają wszystko” do którego wielu młodych ludzi próbuje dążyć, to mamy idealną mieszankę kruchego, młodego człowieka, gdzie nawet najmniejsze niepowodzenie urasta do rangi wielkiej katastrofy. Dodajmy w tym miejscu, że problem związany z zaburzeniami psychicznymi jest złożony. Każdy przypadek jest inny i składa się na niego masa różnych czynników. Depresja lub zaburzenia psychiczne nie mają jednej konkretnej przyczyny. Równie dobrze mogą to być problemy sercowe, problemy z rówieśnikami, nadmierne obciążenie umysłu poważnymi sprawami, alkohol, narkotyki itd.

Zaczęliśmy od najmłodszego pokolenia, bo to tu najczęściej zaczyna rodzić się proces zaburzeń psychicznych, które stopniowo ewoluują i dopiero na późniejszym etapie mogą dać o sobie znać! Dlatego tak ważna jest rola rodziców w wychowaniu. To oni znają swoje pociechy najlepiej. Znają ich wrażliwość i muszą wiedzieć, że „parasol ochronny” od najmłodszych lat może być równie krzywdzący dla dzieci, co brak zainteresowania. To rodzice powinni wyłapywać pierwsze oznaki zaburzeń, choć nie jest to łatwe. Właściwie czasami niemożliwe do wychwycenia. Choroba i zaburzeni może dojrzewać w człowieku przez lata i wybuchnąć w każdym momencie życia. Bo osoby z depresją to również często bardzo wesołe postaci (Robin Williams), dusze towarzystwa (Owen Wilson), czy oddające się swoim pasjom (Justyna Kowalczyk), ale czasami także skryte i małomówne. Wymieniłem trzy znane osoby zmagające się z depresją, ale lista ta jest dłuższa. Nie ma sensu wymieniać więcej, chcę tylko pokazać, że depresja i zaburzenia psychiczne dotyczą każdego, bez podziału na wielkość konta bankowego, popularność i odniesione sukcesy! Każdego! Twojego sąsiada, kolegi, czy najbliższych. Każdego. Jako, że piszemy na blogu Abena 50+ dodamy, że 2% osób powyżej 75.roku życia zmaga się z depresją!

Nauka umysłu

Bieganie po świeżym powietrzu, sport, miłe spędzanie czasu z ukochanym są super i na pewno pomagają walczyć z depresją, ale jej nie uleczą. Walka z zaburzeniami psychicznymi to długotrwały proces. Warto wiedzieć, że smutek i depresja, to nie to samo. Każdy ma gorszy dzień, ale depresja to długotrwałe obniżenie nastroju, które wpływa negatywnie na nasze funkcjonowanie. A co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD)?

Jednym z czynników pozwalających lepiej zrozumieć nasz umysł to tzw. inteligencja emocjonalna (EI), coś podobnego jak IQ (iloraz inteligencji), z tym zastrzeżeniem, że EI nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe, ale naukowcy twierdzą, że ma ogromny wpływ na naszą jakość życia oraz podejście i radzenie sobie z problemami. Generalnie osoby z większym EI cieszą się lepszym zdrowiem i życiem. Naukowcy wyszczególnili kilka czynników, które określają naszą inteligencję emocjonalną tj.

Interesujesz się emocjami innych ludzi. Chcesz wiedzieć, co czują i myślą. Nie masz problemu z pytaniem: „o czym myślisz?”. Potrafisz zrozumieć komunikację niewerbalną (po mimice twarzy, głosie czy postawie potrafisz ocenić czyjś nastrój). Porażki są dla Ciebie nauką i samodoskonaleniem się, z której potrafisz wyciągać wnioski. Potrafisz również dostrzec swoje wady i błędy, które popełniasz podczas porażek, a nie obwiniasz wszystkich wokół, tylko nie siebie (albo tylko i wyłącznie siebie). Jesteś osobą świadomą swoich uczuć. Tego, co sprawia, że czujesz się tak, a nie inaczej. Uczucia Cię nie blokują, tylko są dla Ciebie drogowskazem. Nie drążysz w sobie długo negatywnych myśli. Twój własny, osobisty negatywny krytyk nie siedzi w Tobie zbyt długo. Potrafisz odróżnić marzenia i cele. Te drugie realizujesz konsekwentnie, nie zależnie od tego jak długo to trwa i czy po drodze nie trzeba swoich celów troszkę zmodyfikować (dla własnego dobra i satysfakcji). Przegrywasz tylko wtedy gdy rezygnujesz lub nie podejmujesz wyzwania, a nie wtedy gdy nie osiągniesz celu.

Naukowcy dodają, że inteligencja emocjonalna jest wrodzona, ale można i trzeba nad nią pracować i ją rozwijać. Uczmy się komunikacji, poznawania własnego siebie i świata, a także znajdźmy balans między pracą i odpoczynkiem. Zrozummy emocje. Miejmy nadzieję, że dzień taki jak dziś, czyli przypominający nam o zdrowiu psychicznym pozwoli nam lepiej zrozumieć siebie i otaczający nas świat z korzyścią dla wszystkim. Miłego dnia!

Dodaj komentarz