Zapalenie skóry i odleżyny. Jak zapobiegać i leczyć?

Zapalenie skóry i odleżyny w głównej mierze tworzą się w miejscach narażony na długotrwały ucisk, który hamuje prawidłowy przepływ krwi. Dodatkowym czynnikiem, który wzmaga wielkość i rodzaj zmian na skórze jest wilgoć i temperatura. W przypadku zapalenia skóry najważniejsza jest świadomość, jeśli mowa o odleżynach, to lepiej jest nim zapobiegać niż później leczyć. Ból pacjenta, koszty leczenia i okres rekonwalescencji jest niewspółmierny do działań profilaktycznych.

Przyczyny

Przyczyny są proste i oczywiste. Skoro jednak „wszyscy wiedzą”, że zbyt długotrwałe leżenie chorego w jednej pozycji powodu odleżyny, to dlaczego w szpitalach oraz placówkach medycznych i opieki jest to tak ogromny problem? Lenistwo, zaniedbanie i przerzucanie problemu na pacjenta? Warto w tym miejscu zaznaczyć, że koszty leczenia odleżyn są wielokrotnie wyższe niż wydatki na profilaktyczne działania przeciw zmianom na skórze. Komu zatem się to opłaca? Nikomu! Większa świadomość powinna panować nie tylko wśród personelu medycznego, ale także opiekunów i pacjentów.

Inkontynencja, a zapalenie skóry

Jako producent i dystrybutor produktów m.in. także na inkontynencję, wiemy doskonale, że zapalenie skóry (IAD), które może prowadzić do powstawania odleżyn, związane jest także z nietrzymaniem moczu i kału (inkontynencja). Zapalenie skóry szybko rozwija się w przypadkach, gdy pacjentowi/osobie z inkontynencją rzadko zmienia się pieluchę (Abena Nova, inteligentne pieluszki w ofercie firmy Abena, które informują kiedy trzeba wymienić pieluszkę), nie dba się o odpowiednio o pielęgnację skóry. Mało tego! Źle dobrany produkt lub produkt, który „ nie oddycha” również zwiększa ryzyko powstawania odleżyn. Nawet mycie tradycyjną metodą za pomocą wody, mydła i ręcznika jest jedną z przyczyn podrażnienia skóry (źle dobrany produkt – pH, szorstki ręcznik, to wszystko ma znaczenie!).

To tylko zaczerwienienie

Spokojnie to tylko zaczerwienienie! To nieprawda. Wiesz, że pacjent leżący powinien mieć zmienianą pozycję co 1-2 godziny, a osoba na wózku inwalidzkim korygowana pozycję co 15 minut! Zaczyna się od lekceważenia zaczerwienienia, co w połączeniu z niewiedzą dotyczącą zapalenia skóry, prowadzi do powstawania odleżyn. Potrafisz opisać, czym jest zapalenie skóry, a czym odleżyny? Jasnoczerwone lub nawet różowe przebarwienia na skórze w okolicach ud, pośladków i pachwin, powodujące swędzenie, ale nie uszkadzające skóry właściwej to sygnał, że skóra pacjenta/osoby starszej wymaga natychmiastowej opieki. Jeśli na tym etapie zlekceważymy objawy,  wkrótce na ciele pojawią się odleżyny.

Jak zapobiegać?

Po pierwsze należy zwiększyć świadomość dotyczącą zapalenia skóry wśród pacjentów i ich opiekunów. Po drugie należy stosować odpowiednie produkty do inkontynencji ( www.abenasklep.pl) oraz do pielęgnacji skóry (produkty bogate w cynk), które zapobiegają powstawaniu niepożądanych zmian na skórze (www.abensklep.pl). O częstych zmianach pozycji już wspominaliśmy, warto także często zmieniać bieliznę i pościel leżącego (usuwanie przepoconych materiałów, oczyścić łóżko z okruszków po jedzeniu i piciu), dbanie o odpowiednią higienę zarówno w chłodniejsze, jak i gorące dni. Zawsze należy dokładnie osuszyć skórę, gdy stosujemy tradycyjne kąpiele z wody i mydła (polecamy myjki do ciała, idealne rozwiązanie, które gwarantuje czystość i higienę w każdych warunkach oraz zmniejsza ryzyko infekcji).

Problem zapalenia skóry i odleżyn wydaje się, że jest obecnie coraz bardziej zauważalny. Czas trwania i wysokie koszty leczenia, a co najważniejsze ból osób zmagających się ze zmianami na skórze. Wszystkiemu temu możemy zapobiec, wystarczy być świadomych pacjentem i opiekunem. Więcej informacji o zapaleniu skóry na stronie. Szczególnie polecamy broszurkę do pobrania ze strony http://www.abena.pl

Dodaj komentarz