Mieszkanie dla Seniora?

Jak wygląda polski rynek senioralnych nieruchomości? Czy osoby starsze, które często mieszkają samotnie maja odpowiednie warunki do mieszkania? Czy ich mieszkania i domy są odpowiednio przystosowane do użytkowania przez borykającymi się z chorobami i trudnościami z poruszaniem się osobami starszymi? Zapraszamy do lektury.

Prawie trzech na czterech seniorów żyje samotnie, a co trzeci nie może liczyć na wsparcie bliskich. Rozwiązaniem w przypadku braku mieszkania są domy opieki lub domy starości, jednak w Polsce wciąż nie jest to popularne rozwiązanie (ok. 7%). Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Prywatne ośrodki są dość drogie. W zależności od wielu czynników, często miesięcznie jest to koszt od kilku do kilkunastu tysięcy. Ilu seniorów w Polsce stać na takie rozwiązanie? Po drugie publiczne domy opieki są przepełnione, a na miejsce w nich trzeba czekać latami. Dla seniorów ważna jest także niezależność i życie we własnym mieszkaniu, w który spędzili większość życia. Trzeba więc pomyśleć o remoncie jeśli senior posiada mieszkanie własnościowe.

Wartość nieruchomości, które posiadają polscy seniorzy to około pół biliona złotych. Najczęściej są to mieszkania własnościowe i spółdzielcze oraz domy. Niestety utrzymanie nieruchomości jest dużym obciążeniem dla senioralnego budżetu, co prowadzi do zadłużania się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów średni dług seniora wynosi 12,3 tys. zł.

Planowanie remontu

Po pierwsze remont należy odpowiednio zaplanować i podzielić odpowiednio priorytety. Osób starszych nie stać i nie mają zdrowia, aby wyremontować mieszkanie dlatego należy skupić się w pierwszej kolejności na najważniejszych potrzebach. Oczywiście wszystko zależy od zdrowia osób starszych. Bo jeśli układ mieszkania nie pozwala nam na swobodne poruszanie się, przygotowanie posiłków, czy też mycie się, to to bez wątpienia to będą priorytety. Jest jednak kilka rad, co ważne nie drogich, które warto wdrożyć, aby seniorom żyło się nie tylko lepiej, ale i wygodniej.

Rewolucja, ale w głowie

Po pierwsze zmiany muszą nastąpić w głowie seniora. Np. w kuchni. Stare, przeładowane szafki można „przewietrzyć” pozbywając się z nich niepotrzebnych naczyń, talerzy i garnków. Rzeczy, które używane są raz na pół roku z okazji Świat Bożego Narodzenia albo gdy wnuczki wpadną na herbatę i ciasto, należy albo wyrzucić, albo ułożyć głębiej w rzadko używanej szafce. Nie trzeba kupować nowych drogich szafek. Wystarczy odpowiednio ułożyć naczynia w kuchni oraz farbą pomalować stare segmenty. Tym bardziej szkoda jest wyrzucać „meble z ciekawą historią”. To gradka dla handlarzy. Spójrzcie tylko w jakiej cenie te niby bezużyteczne i stare meble są dziś sprzedawane przez kolekcjonerów i hurtownie z meblami zabytkowymi. Małe odświeżenie na biały kolor i retro kuchnia jak się patrzy:)

W sypialni najważniejsze jest łóżko, prawda ?No, nie do końca. Materac! Twardy lub miękki. Wszystko w zależności od potrzeb. Nie zapominajmy, żeby w sypialni było również sporo wolnej przestrzeni. Szafka na leki lub produkty do pielęgnacji ciała. Największym wydatkiem jest bez wątpienia łazienka. Prysznic, czy wanna przystosowana dla osób starszych i niepełnosprawnych (bez progów, nisko osadzona umywalka, poręcze, antypoślizgowa nawierzchnia itp.). Łazienka bez wątpienia potrafi nadszarpnąć każdy domowy budżet. Innymi drobnymi albo bardzo pomocnymi zmianami są czujniki światła, łatwe w obsłudze aplikacje na smartfona do obsługi domofonu, czujników ruchu itp.

Z remontem mieszkania pod seniora jest jak z każdym innym. Tylko nasza wyobraźnia i budżet nas ograniczają. Są jednak proste sposoby i rady, które warto wdrożyć, tak aby życie w mieszkaniu dla seniora było nie tylko przyjemniejsze, ale i prostsze.

Jedna uwaga do wpisu “Mieszkanie dla Seniora?

Dodaj komentarz