E-służba zdrowia

W Polsce cyfryzacja służby zdrowia jest na, jakby to napisać…niskim poziomie. Zagadnienie trzeba rozdzielić na prywatne i państwowe placówki. Te pierwsze coraz częściej udostępniają usługi on-line tj. rejestracja czy przeglądanie historii choroby. Jeżeli natomiast mówimy na publicznej służbie zdrowia, to tutaj sytuacja wygląda znacznie gorzej.

Teoria i praktyka

Oczywiście nie mam zamiar pisać tu o obecnej formacji rządzącej, ani też poprzedniej. Dodam tylko, że mamy rok 2017, a poprzednie rządy m.in. Platformy Obywatelskiej czy PSL-u, nie zrobiły w tej kwestii nic. Co przyniesie przyszłość, zobaczymy. Bardziej chciałbym skupić się na tym, jak pacjenci postrzegają kwestię cyfryzacji służby zdrowia? Teoria jest super, gorzej z wdrożeniem. I nie mam tu na myśli zakupu komputerów i programu dla np. NFZ-u, tylko realną cyfryzacją. Bo co to jest cyfryzacja i jakich jej formach w służbie zdrowia słyszeli Polacy?

Cyfryzacja okiem pacjenta

O możliwości rejestracji on-line słyszało prawie trzech na czterech pytanych. To więcej niż dzwonienie do lekarza i umawianie się na wizyty przez telefon (69,6%). Natomiast odbieranie wyników badań przez telefon czy Internet wskazała połowa respondentów (50,5%). Nieco mniej, bo 40,6% mówiło o telefonach dotyczących ofert medycznych. Co ciekawe tylko 39,9% zapytanych wymieniło aplikacje mobilne jako narzędzie do zarządzania wizytami, płatnościami i receptami a 7,7% nie słyszało o żadnej formie cyfryzacji służby zdrowia*

Sporo do nadrobienia

Bez wątpienia jeszcze jest sporo do nadrobienia, tym bardziej że aż 65,2% Polaków uważa system e-zdrowia za słabo lub bardzo słabo rozwinięty. Najbardziej negatywną oceną wystawiają osoby z grupy wiekowej 50+ (71,6%) oraz mieszkańcy największych miast (77%). 14% ludzi młodych uważa, że polski system e-zdrowia jest dobrze lub nawet bardzo dobrze rozwinięty. A Ty jak sądzisz?

Tak na marginesie dodamy, że w naszym e-sklepie (AbenaPolska) możesz zamawiać bez problemu:) Sprawdź nasze produkty, a jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz. Czekamy!

*raport LekSeek Polska

Dodaj komentarz