Dom starości. Co się liczy najbardziej?

Starzejący się rodzice, których „dzieci” oddają do domu starości. Pisząc tego posta, chcę zaznaczyć, że temat jest bardzo skomplikowany i złożony. Po pierwsze trudno będzie poruszyć wszystkie wątki, jak i również nie chciałbym generalizować, gdyż każdy przypadek/decyzja jest inna. Jedno jest pewno. Decyzja jest trudna.

Czas podjąć decyzję

Tak jak napisałem we wstępie. Przyczyn i powodów dla których dzieci postanawiają oddać rodziców do domu spokojnej starości jest kilka. Każdy przypadek jest inny. Brak czasu na opiekę nad rodzicem, choroba (często Alzheimer), która uniemożliwia sprawowanie opieki nad osobą starszą (osobiście znam przypadki, że osoba starsza stanowiła zagrożenie nie tylko dla siebie, ale także dla swoich wnuków). Każda decyzja jest trudna i składa się na nią mnóstwo czynników. Oczywiście jaka decyzja by nie była, zawsze będziemy mieli wyrzuty sumienia.

Decyzja podjęta

W tym poście bardziej chcę skupić się na tym, co jest ważne przy wyborze domu opieki/starości niż słuszności takiej decyzji. Zatem gdy już „klamka zapadła”, to na co warto zwrócić uwagę? Niezastąpionym źródłem informacji jest oczywiście Internet, ale warto poszukać także informacji u źródła tzn. rozeznać rynek, popytać o opinie o placówce np. sąsiadów z okolicy itp. Ponieważ nie cena, nie standard wykończenia, czy jakość posiłków są najważniejsza, a opieka i atmosfera panująca w danym domu.

Opieka

Miła i wykwalifikowana. To podstawa. Lekarze, pielęgniarki, czy generalnie pomoc powinna być na wysokim poziomie. Miła, cierpliwa, przyjacielska i komunikatywna. Dobre przyjacielskie relacje są ważne, aby osoby starsze czuły się komfortowo, a co za tym idzie, nie zamykały się w sobie. To najważniejsze kryterium. Warto jest zwrócić uwagę na ilość personelu. Zbyt małą liczba świadczy o oszczędnościach dyrekcji ośrodka, a to przekłada się na jakość i czas poświęcony na każdego mieszkańca domu starości.

Bardzo ważnym czynnikiem jest również wyposażenie pomieszczeń, gabinetów lekarskich, czy jakość placu przed budynkiem. Jednym słowem, standard. Warto zwrócić uwagę na pokoje mieszkańców. Czy są rodzinne, ciepłe z wieloma dodatkami, czy po prostu suchymi hotelowymi pomieszczeniami, bez duszy. Plac, boisko, basen, mały park, strumyk, czy inne „dodatki” są bardzo ważne. Pozwalają mieszkańcom czuć się swobodniej, no i oczywiście gwarantują aktywne spędzanie wolnego czasu. W tym miejscu oczywiście warto wspomnieć także o kuchni. Dobre i smaczne posiłki to ważny element życia każdego człowieka, dlaczego na starość miałoby być inaczej?

Cena i lokalizacja

Dopiero po sprawdzaniu wszystkich powyższych czynników, należy skupić się na cenie i lokalizacji danego ośrodka.

Dodaj komentarz