Rak skóry. Wszystko co powinniśmy wiedzieć?

Przyczyny występowania i rozpoznanie raka skóry? Jak uchronić się i leczyć zmiany na ciele oraz o tym czy seniorzy, ze względu na swój wiek są bardziej narażeni na występowanie raka skóry? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

Konsekwencje kąpieli słonecznych

Słońce, słońce i jeszcze raz słońce. To główna przyczyna powstawania raka skóry. Oczywiście zły tryb życia, otyłość, palenie papierosów ten proces przyspieszają. Nasze ciało to złożony i żywy organizm, więc coś co na pierwszy rzut oka wydaje nam się mało znacząco, w dłużej perspektywie może mieć kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia. Rak skóry to częsta choroba wśród kobiet i mężczyzn, a we wcześniejszym stadium wykrycia istnieje większe prawdopodobieństwo efektywniejszego leczenia. Wniosek prosty. Warto wiedzieć co nieco więcej o swojej skórze i zmianach na niej zachodzących, aby w porę skonsultować się z lekarzem.

Znaj zagrożenia

Sprawdzaj przynajmniej raz w miesiącu swoją skórę. Latem nawet częściej. Zwracaj szczególną uwagę na asymetrię, a właściwie symetrię, bo to cechuje złośliwe narośli. Kolejna cecha to kolor i wielkość. Zmiany rakowe są około 6. milimetrowe i wielobarwne, często o odcieniach czarnych, brązowych i czerwonych. Również zmiany istniejących już przebarwień i pieprzyków powinny wzbudzić nasze zainteresowanie. Rosną zmieniają kształt lub kolor. Skontaktuj się z lekarzem. Rak skóry lubi również nieregularny, często chropowaty kształt oraz trudne do określenia granice. Bądźcie czujni. Warto jeszcze dodać, że karnacja skóry (jasne odcienie łatwiej zapadają na raka skóry), wiek powyżej 40 roku życia oraz czynniki genetyczne są również ważnymi czynnikami, które mogą powodować powstawanie raka.

A co jeśli odkryjemy takie zmiany?

Nie panikujmy. Umówmy się na wizytę do lekarza. Wszystko uzależnione jest od rodzaju zmian, również metoda leczenia. Najczęściej stosuje się  zabiegi chirurgiczne. Obecnie technologia w medycynie poszła tak daleko, że nie zawsze trzeba używać skalpela. Mniejsze, niegroźne zmiany, które nie grożą przerzutami można np. odmrażać. Tak więc udajmy się czasem do dwóch, trzech lekarzy o innej specjalizacji np. nie sugerujmy się tylko opinią specjalistów od chirurgii dermatologicznej. Tak aby mieć pełny obraz zagrożenia i możliwości skutecznego wyleczenia zmian na skórze.

Świadomość jest najważniejsza. Abena Polska wspiera i pomaga dbać o skórę pacjentów z inkontynencją. Wszelkie zmiany na skórze i odpowiednie produkty do przeciwdziałania zmianom naskórka można znaleźć w tabeli poniżej.

grafika okWięcej na stronie www.abena.pl

Zadbaj nie tylko o siebie, ale także o najbliższych.

Dodaj komentarz