Jak przygotować się na upał?

Coraz bliżej wakacje. Podobnie jak w zeszłym roku, miesiące lipiec i sierpień mają być bardzo słoneczne i ciepłe. Nie czekaj na ostatnią chwilę, już teraz dowiedz się jak zadbać o siebie w upalne wakacyjne dni?

Kilka przydatnych informacji

Czy wiedzieliście, że w ciągu dnia najwyższa temperatura występuje w godzinach pomiędzy 15-18? To nie w południe?! Dokładnie tak. W południe, w godzinach 12-13 notowane jest największe promieniowanie UV. Czy wiesz, że upał to temperatura przy powierzchni ziemi wynosząca 30 stopni Celcjusza? Przy 35. stopniach nasze ciało zaczyna reagować, a właściwie to system termoregulacji w naszym organiźmie . Przy 38. stopniach zaczynają wysychać gruczoły potowe, natomiast stopień wyżej to ryzyko udaru. 41 stopni Celcjusza uznawane jest za ryzyko dla życia ludzkiego. Oczywiście dane te nie dotyczą dzieci i osób starszych, gdyż dla nich zestawienie temperatur i zagrożeń jest niższe. Seniorze, czy teraz jesteś już świadomy zagrożenia?

Przegrzanie i odwodnienie

Wysokie temperatury są groźne dla naszego organizmu. Jeśli w trakcie upałów czujesz się mocno zmęczony/a, masz silne bóle i zawroty głowy, gorączkę, nudności, szum w uszach, drgawki, przyspieszony oddech i bicie serca, to wielce prawdopodobne, że już masz, albo jesteś na „dobrej drodze” do udaru cieplnego lub słonecznego. W przypadku osób starszych jeszcze jeden czynnik jest bardzo istotny, a mianowicie leki. Seniorzy często biorą różne medykamenty na różnego rodzaju schorzenia i choroby. Bardzo ważne, aby nie zapominać, że upał sprawia, że organizm jest jeszcze bardziej osłabiony, więc bądźmy czujni. Jeśli można to zostańmy w domu, w cieniu. Pijmy dużo płynów, schładzajmy organizm i nie przemęczajmy się w tych dniach.

Robi różnicę

W upały, małe rzeczy robią różnicę. Zatem noś lekkie, przewiewne ubranie, pij wodę, unikaj kawy i cukru, które wspomagają odwadnianie się organizmu, osłoń głowę, a w podróży staraj się robić częstsze przerwy. Najważniejszą radą jest jednak zdrowy rozsądek. Po prostu naucz się dbać o swoje zdrowie!

Więcej o ochronie dzieci i noworodków przed słońcem na blogu Bambo Nature.

Produkty do ochrony i pielęgnacji skóry, które przydadzą się nam podczas słonecznych i upalnych dni można znaleźć w sklepie internetowym Abena Polska na stronie.

2 uwagi do wpisu “Jak przygotować się na upał?

Dodaj komentarz