26. maja, czyli dla wielu najważniejszy dzień w roku

Ano tak, bo tego właśnie dnia w Polsce obchodzimy Dzień Matki. Korzystając z okazji Abena Polska składa najserdeczniejsze życzenia wszystkim mamom i życzy dużo zdrowia i uśmiechu. Dzień wyjątkowy, ale tego dnia obchodzony tylko w Polsce. Nasi duńscy przyjaciele Dzień Mamy obchodzą w drugą niedzielę maja. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Szwajcarii, Australii, czy we Włoszech.

Co kraj to obyczaj

W wielu krajach rolę Dnia Matki pełni Dzień Kobiet, czyli np. w Rosji, Serbii, Wietnamie, Chinach, Mongolii, czy Bośni i Hercegowinie i Czarnogórze. Tradycja świętowania Dnia Matki wywodzi się z czasów starożytnej Grecji, kiedy to ludzie celebrowali święto Matki Natury. Liczne festyny, hołdy i obrzędy miały miejsce również w starożytnym Rzymie. Tzw. Hilaria to głównie oddawanie czci bogini Cybele, matki wszystkich bogów. Z czasem również chrześcijaństwo przejęło wcześniejsze zwyczaje i w średniowieczu katolicy również zaczęli świętować Dzień Matki.

Dzień Matki w Polsce

U nas Dzień matki obchodzony jest od roku 1914. Pierwszy raz świętowanie miało miejsce w Krakowie. W Polsce dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy, więc w ruch idą telefony, kartki i pocztówki. Co roku 26. maja w przedszkolach i szkołach organizowane są występy dla mam, cały dzień przygotowuje się laurki lub inne prace manualne. Od najmłodszych lat dzieci celebrują Dzień Mamy. To wyjątkowy dzień, w którym staramy się podziękować swojej mamie za trud narodzin i wychowania. To bardzo miłe i wzruszające. Cieszmy się tym dniem z całych sił. I co warto podkreślić, nie wstydźmy się mówić naszej mamie Kocham Cię i Dziękuję każdego dnia, nie tylko 26.maja. Ponieważ Dzień Matki jest każdego dnia.

Dodaj komentarz