Kawa dobra na wszystko! Czyżby?

Rano obowiązkowo kawka. Potem oczywiście jeszcze jedna mała, ale zdecydowanie słabsza. No i jeśli się uda to po południu podwójne espresso, co by drugą połowę dnia miło spędzić. Czy picie kawy jest dobre? Czy są jakieś ograniczenia? A co z seniorami, czy starsze osoby powinny ograniczyć picie kawy? Zapraszamy do przeczytania naszego kolejnego wpisu na blogu Abena 50+.

Trochę teorii, ale bardzo ważnej teorii

Kofeina i teina w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla naszego organizmu, a nawet śmiertelny. Tolerancja dla każdego człowieka jest inna. Wszystko zależy od wieku, masy ciała, płci, warunków żywieniowych, czy też ogólnego stanu zdrowia. Dietetycy zalecają dzienne spożycie dla osób starszych na poziomie 100-300 mg, gdzie jedna filiżanka czarnej kawy to między 80-140 mg (szklanka sypanej herbaty to 65 mg, a 330 ml puszka napoju gazowanego to 45 mg). Więc seniorze, uważaj na to ile i co pijesz. Drobna rada dla wszystkich kawoszy. Pijamy zawsze po posiłku, nie w trakcie i nie na pusty żołądek! Warto jest pić kawę przefiltrowaną lub rozpuszczalną. Czarna, zalana wrzątkiem posiada spore ilości szkodliwych diterpenów. Jesteś znerwicowany lub masz wrzody na żołądku – zapomnij o piciu kawy, dla własnego dobra!

Minusy picia kawy

Zatem ciąg dalszy odradzania picia kawy. Napój ten wypłukuje z naszego organizmu wapń i magnez, obniża wchłanianie żelaza, potasu i cynku, drażni błony śluzowe jelit i żołądka, sprzyja odwodnieniu, zmniejsza płodność u kobiet i mężczyzn, osłabia układ krążenia, zmienia nastrój, przeszkadza w zasypianiu i uzależnia.

Plusy

No, ale żeby nie było tak źle, to poniżej kilka zalet picia kawy. Kawa dotlenia mózg, pobudza, poprawia pamięć krótkotrwałą i koncentrację. Teraz coś dla Panów. Picie kawy zmniejsza aż o 40% ryzyko zachorowań na kamicę żółciową, a także ryzyko występowania raka jelita grubego i pęcherza moczowego. Picie kawy zalecane jest osobom z niskim ciśnieniem, chroni przed chorobą Parkinsona, zmniejsza ryzyko rozwoju Alzheimera, zapobiega astmie, pozytywnie wpływa na oskrzela, czy też zmniejsza ryzyko występowania cukrzycy typu 2. I coś jeszcze dla seniora. Kawa zmniejsza ból mięśni o połowę.

Czyli co? Pić kawę, czy nie pić? Zdecydowanie tak, ale z umiarem. Żeby wyszło to nam na zdrowie.

 

Dodaj komentarz