Wielkanoc – symbolika Świąt

Wielkanoc to najważniejsze Święto dla Chrześcijan. Radość ze zwycięstwa nad śmiercią i życie wieczne. Dzisiejszy Świat pędzi jednak tak szybko, a ogrom informacji i dezinformacji otacza nas z każdej strony. Dlatego poniżej postaramy się przypomnieć, czym jest Wielkanoc? Jak ważne i symboliczne jest to Święto dla każdego chrześcijanina.

Nowe życie

Jajko, to symbol nowego życia. Dla każdego chrześcijanina jajko, a szczególnie pisanki symbolizują zmartwychwstanie Jezusa, a także końcem postu i okresu pokuty. Kiedyś w tradycji jajko było zakazane w czasie Wielkiego Postu, więc ludzi malowali pisanki, aby zaznaczyć okres końca pokuty. Skoro jajko to i również Święconka, w której powinny znaleźć się także sól – symbol życiodajnego minerały, wędliny – zdrowie i dostatek, chrzan – siła i witalność oraz wielkanocne ciasta – babka, mazurek. Obecnie dodaje się także bukszpan. Wcześniej (dziś mniej popularne) w symbolice kwiatem reprezentującym Wielkanoc były białe lilie. Obrazujące czystość nowego życia, zmartwychwstania Jezusa. Z racji okresu wiosennego często Święconki lub stoły przystraja się także żonkilami.

Wielkanocne zwyczaje

Dzwony kościelne, które milkną w Wielki Czwartek i rozbrzmiewają dopiero na Liturgii Zmartwychwstania,  Wielki Tydzień, Niedziela Palmowa, Szukanie Zajączka, czy Lany poniedziałek. Te Wielkanocne zwyczaje zna prawie każdy. A czy wiedzieliście o wieszaniu śledzia, pogrzebie żuru, topieniu Judasza, czy też wielkim grzechotaniu? Wielkanoc to okres radości i szczęścia, więc nie zwracajcie uwagi na wszelkiej maści malkontentów i niedowiarków, tylko cieszcie się tym okres wspólnie z rodzina i najbliższymi.

Alleluja

Dodaj komentarz