Światowy Tydzień Alergii… na zdrowie!

Sporo ostatnio mówiło się o smogu, sami na naszym blogu zamieściliśmy na ten temat wpis. Temat ten zapewne będzie wracał, ale jedno jest pewne, jesteśmy coraz bardziej świadomi wzrastającego poziomu zanieczyszczenia powietrza i związanego z nim zagrożenia dla zdrowia. Co ciekawe jednak, podobnych przemyśleć nie mamy jeśli mowa o powietrzu, którym oddychamy w domu czy w pracy, a ono bywa nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone i może równie szybko i gwałtownie prowadzić do objawów alergii.

Zanieczyszczone powietrzne wewnątrz

Obecnie trwa Światowy Tydzień Alergii (2-8.04.2017). Wiedzieliście o tym? Cykl ten organizowany co roku przez Światową Organizację Alergii  – World Allergy Organization (WAO) – w celu zwiększania świadomość w zakresie chorób alergicznych i związanych z nimi schorzeń. Mało tego. 3. maja obchodzimy Światowy dzień Alergii i Astmy. Zatem warto trochę poszerzyć swoją wiedzę. Jednym z głównych czynników, które wpływają na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń, jest obecność alergenów takich jak kurz, pyłki, roztocza, zarodniki pleśni i sierść zwierząt. Alergicy stanowią coraz większy odsetek osób cierpiących na choroby przewlekłe. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia ponad 20% światowej populacji zmaga się z chorobami alergicznymi takimi jak katar sienny, astma alergiczna i alergiczny nieżyt nosa.

Wpływ powietrza na jakość życia bywa szczególnie widoczny u alergików. Badania pokazują, że alergiczny nieżyt nosa zakłóca sen 87% osób cierpiących na alergię, a aż 92% z nich przyznaje, że objawy alergii negatywnie wpływają na ich pracę, naukę i codzienne życie. Szacuje się, że objawy takie jak zatkany nos czy zmęczenie skutkują spadkiem produktywności rzędu 11–40%.

Pylenie kwiatów, drzew i krzewów

Było o powietrzu wewnątrz, ale jeśli mowa o alergii to należy wspomnieć także o wiosennych pyleniach. Alergia sezonowa pojawia się z nadejściem wiosny. Pylenie drzew, traw i roślin. Seniorze, nie należy bagatelizować kichania, swędzenia oczu, czy też kataru. Powiedz o tym swojemu lekarzowi i w razie potrzeby wykonaj podskórne testy na alergię. Objawy alergii niezdiagnozowane mają negatywny wpływ na jakość życia każdego seniora. Zatkany nos, czy podrażnienie gardła mogą być niebezpieczne, zwłaszcza gdy występują problemy z sercem i naczyniami krwionośnymi. Podobnie stosowanie leków na alergie w połączeniu z przyjmowanymi już medykamentami może wyrządzić więcej złego niż pożytku. A to może powodować inne reakcje, na które trudno nam zwrócić uwagę i połączyć z alergią tj. nietrzymanie lub zatrzymanie moczu (Abena Polska w swoim portfolio posiada wiele produktów na nietrzymanie moczu, czyli inkontynencję. Więcej o produktach tutaj, a informacji o tym, czym jest inkontynencja na stronie), zmiana nastroju, zawroty głowy, suchość w ustach i spojówkach.

Dlatego nie lekceważmy wiosennych pyłków oraz gorszego powietrza w miejscach gdzie mieszkamy i pracujemy. Nie dajmy się alergii. Warto być świadomym seniorem.

Dodaj komentarz