Wyjątkowe relacje dziadków i wnuków

W drugiej połowie stycznia, jak co roku, każdy z nas składa życzenia swoim dziadkom. Pamiętamy o tych dwóch wyjątkowych dniach, w których celebrujemy naszych ukochanych Dziadków. Nie będziemy pisać o tym, że Babcia i Dziadek rozpieszczają wnuki. Takie ich prawo. Nie będziemy uderzać w „moralizatorskie tony” i rozpisywać się, o tym jak to należałoby wychowywać dzieci. Wszystkie te pouczające artykuły, wypowiedzi ekspertów są mało ważne. Dlaczego? Bo dziadkowie kochają swoje wnuki najmocniej na świecie!

Bezgraniczna miłość

No dobra, po tym „lukrowanym wstępie’ czas na codzienną rzeczywistość. Dziadkowie kochają swoje wnuki mocno i relacje między nimi powinny być częste, są jednak granice i każdy rodzic powinien umieć je nakreślić. Babcie często „wiedzą wszystko najlepiej” jeśli chodzi o wychowywanie dzieci, jednak nie mogą zbytnio narzucać swojego zdania rodzicom. Zatem drogie Babcie, Kochamy Was, jesteście najlepsze na świecie, ale czasy się zmieniły. Zasady dotyczące wychowania, karmienia i opiekowania się dziećmi także. Może tylko trochę, ale jednak. Rolą rodziców jest wychowanie dzieci, i to w taki sposób jaki chcą. Wszystkie rady i podpowiedzi są cenne, ale bez przesady! Dziadkowie często przelewają swoją miłość na wnuki w ilościach nadmiernych, bo po prostu boją się samotności. To również tak nie może funkcjonować. Babciu i Dziadku, wiemy że wnuki są dla Was całym Światem, ale musicie mieć również inne zajęcia, pasje, czy hobby. Dziadkowie powinni pomagać, ale nie wyręczać rodziców.

Są również takie przypadki, że dziadkowie mają utrudniony kontakt z wnukami, bo  odległość. Starajmy się pielęgnować te relacje, czy to za pomocą telefonu, czy aplikacji na komputerze. Odwiedzajmy lub też zapraszajmy częściej rodziców do domu, tak aby dzieci wiedziały, że mają dziadków. Kontakt jest ważny zarówno dla dzieci, jak i seniorów.

Nie tylko przyjemności

Dziadkowie dysponują czasem, którego często zapracowanym rodzicom brakuje, tak więc są naturalną pomocą, przy wychowywaniu dzieci. Wiadomo, że są mniej wymagający i restrykcyjni wobec naszych pociech, ale również na ich barkach spoczywa ogromna odpowiedzialność jeśli mowa o wychowaniu. Babcia i Dziadek „przeżyli już wychowanie dzieci na własnej skórze”, więc mają więcej dystansu, cierpliwości i spokoju w sobie.  To bardzo cenne. Dzieci traktują Dziadków z szacunkiem i uwielbiają spędzać z nimi czas. Również seniorzy, czują się o wiele, wiele lat młodziej dzięki wnukom. Po prostu połączenie idealne.

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Babć i Dziadków. Dużo zdrowia, mnóstwo uśmiechu i przede wszystkim pociechy z wnuków.

Jedna uwaga do wpisu “Wyjątkowe relacje dziadków i wnuków

Dodaj komentarz