Smog a zdrowie człowieka

Ostatnio sporo w mediach mówi się o smogu. Rozmawiałem z mieszkańcem Sosnowca, który powiedział mi, że problem ten istnieje od lat, ale dopiero teraz, nagle mówi się o tym głośno. Dlaczego? Niektórzy łączą, to z Komisją Europejską, która chce na obecny rząd nałożyć karę za przekroczenie norm zanieczyszczenia powietrza, jako kolejna forma nacisku, po tym jak nie udało się z Trybunałem Konstytucyjnym. Problem jednak w tym, że smogowy kłopot narasta od lat. I czas najwyższy coś tym zrobić. Nie dajmy jednak sobie wmówić, że to Polska jest największym trucicielem. Niemcy np. spalają blisko połowę węgla jaki zużywa cała UE i co? I nic! Polityka, polityką, a my postaramy się napisać kilka zdań o tym jaki wpływ na nasz organizm ma smog właśnie?

Problem, czy też nie

Smog jest szkodliwy, kropka. Atakuje nasz układ oddechowy, blokuje odpowiednią wymianę gazową w płucach oraz ułatwia przedostawaniu się do organizmu infekcji. Wszystko to obciąża serce oraz zwiększa ryzyko bakterii. A więc są to realne skutki zanieczyszczenia powietrza. Organizm człowieka próbuje się bronić. Kaszel, załzawione śluzówki mają za zadanie oczyścić nasze ciało. Nasz organizm nie ma szans. Jedynym rozwiązaniem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Smog zatem jest niebezpieczny, szczególnie dla dzieci i osób starszych, które są bardziej podatne na wirusy i infekcje. W przypadku seniorów świetnie widać to na przykładzie skurczu skrzeli, czyli automatycznej ochrony, którą stosuje organizm przed smogiem. Kiedy skrzela się kurczą, narasta duszność, a organizm jest słabiej dotleniony. Co w konsekwencji prowadzi do obkurczania naczyń krwionośnych w płucach, a spadająca wentylacja powoduje wzrost ciśnienia w tętnicy i serce osoby starszej musi pracować więcej i mocniej. Co powoduje zaburzenia układu naczyniowo-sercowego. Czy ktoś potrzebuje jeszcze jakieś argumenty, żeby walczyć ze smogiem?

Problem w tym, że problem jest spory i każdy z nas musi troszczyć się o środowisko naturalne. Zwiększanie świadomości ludzi co do spalania i ograniczenia emisji zanieczyszczeń jest nieuniknione. Ale na to potrzeba sporo czasu.

Jedna uwaga do wpisu “Smog a zdrowie człowieka

Leave a Reply