Świąteczne obżarstwo

No dobra, tytuł dla niektórych trochę prowokacyjny, bo każdy je ile chce i co chce i nikt nikogo do niczego nie będzie zmuszał. Tym bardziej w Święta! Nie da się jednak ukryć, że część z nas w okresie świąteczno-noworocznym je zdecydowanie więcej niż powinna. Poniżej zatem kilka rad, jak jeść, aby się nie przejść?

Zasad kilka

Po pierwsze nie siadaj do stołu głodny, a nawet wygłodzony! Bo wtedy zjesz dużo więcej niż planowałeś/możesz, a skrajność typu głód-przejedzenie nigdy nie jest dobre dla Twojego żołądka. Jest post, ale w ciągu dnia możesz zjeść kilka mniejszych posiłków, które pozwolą kontrolować głód, a wieczorem będziesz mogła/mógł posmakować wszystkich dań, nie przejadając się zbytnio. Druga zdrowa zasada mówi, aby jeść powoli. Nie spiesz się, zapewne na stole jest mnóstwo jedzenia. Nie zabraknie! Jedz powoli, delektuj się, popijaj! Również nie podjadaj. Jeśli już zjadłeś to daj odpocząć swojemu żołądkowi. I tu ważna uwaga. Na podjadanie po jedzeniu ma wpływ również to w jakiej kolejności jemy nasz posiłek. Tak, tak! W pierwszej kolejności powinniśmy jeść potrawy mniej kaloryczne i lżejsze. Barszczyk, sałatka, śledzik, a dopiero potem tłuste dana. Kolejna złota zasada, ale już nie tak bardzo znana, to przyprawy. Dodawanie przypraw pozwala ograniczyć ilość soli i cukru, przyspiesza przemianę materii, a  dzięki czemu unikniemy wzdęć i zaparć (cynamon, anyż, cząber, estragon, czy lubczyk są świetnymi przykładami).

Zamienniki

Na Świątecznym stole nie wyobrażamy sobie niektórych dań. OK, ale półprodukty można zastąpić innymi, lżejszymi i bardziej zdrowymi dla naszego organizmu. Majonez zastąp jogurtem naturalnym lub greckim. Panierkę zrób z płatków owsianych, rybę oczywiście lepiej gotować w folii niż smażyć na patelni.

Najlepsze rozwiązanie

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest ruch. Odejdź od stołu. Wyjdź na spacer. Poruszaj się trochę. Daj chwilę oddechu swojemu żołądkowi, który na pewno odwdzięczy Ci się tym samym. Pamiętaj. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć Wam wszystkim zdrowych Świąt!

Dodaj komentarz