Seniorze, Ty też musisz się szczepić!

Szczepienie najczęściej kojarzy nam się z niemowlakami i dziećmi, kiedy to staramy się uchronić nasze maleństwa przez wirusami i różnymi niepożądanymi infekcjami. Sporo piszemy o tym na naszym blogu Bambo Nature, a dyskusja co do zasadności i efektywności niektórych szczepień jest żywa. Warto jednak wspomnieć, że również seniorzy powinni się szczepić!

Dlaczego?

Seniorzy to grupa społeczna, która jest narażona na silne występowanie chorób przewlekłych, a z racji wieku coraz mniej sprawna fizycznie i intelektualnie. Od pewnego czasu w wielu miastach w Polsce w okresie jesienno-zimowych w szpitalach oferowane są darmowe szczepienia przeciw grypie. Nie można tej choroby lekceważyć, która wciąż zbiera żniwo, szczególnie wśród osób starszych. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w samym tylko grudniu 2016 roku, w dniach 1-7 w Polsce odnotowano prawie 110 tysięcy przypadków grypy. Więcej danych można znaleźć na stronie. A seniorzy to grupa podwyższonego ryzyka. Z jednej strony ich organizm nie jest tak mocno odporny na przewlekłe choroby, z drugiej zaś to właśnie na dziadkach i babciach często spoczywa ciężar opieki nad wnukami, gdzie choroba wśród małych dzieci rozprzestrzenia się bardzo szybko (przedszkola, szkoły itp.).

Seniorzy powinni szczepić się nie tylko przeciw grypie, ale również zabezpieczyć się przed błonicą, tężcem, krztuścem, odrą, świnką, różyczką i pneumokokami. Podobnie jak w przypadku dzieci. Pewne kontrowersje co do zasadności i ewentualnych powikłań są spore i prowadzą do żywej dyskusji na ten temat. Do czego zachęcamy seniorów i nie tylko, również i na naszym blogu Abena 50+.

Dodaj komentarz