Co powinno zwrócić Twoją uwagę, czyli rodzic potrzebuje pomocy!

Starsi rodzice lub też rodzic w domu. Zawsze myślimy, czy przypadkiem nic się stało? Czy wszystko w porządku? Bo przecież już nie to zdrowie, nie ta lotność umysłu. Troska o bezpieczeństwo starzejących się rodziców zawsze towarzyszy dzieciom. I dobrze. Nie dajmy się jednak zwieść na „wszystko w porządku, nie masz czym się przejmować”! Poniżej spostrzeżenia, które powinny dać Ci do zrozumienia, że nie wszystko jednak jest w tak należytym porządku.

Znaki dnia codziennego

Na co zwrócić uwagę w mieszkaniu samotnie zamieszkującym przez naszego rodzica lub rodziców? Jeśli sytuacja powtarza się nagminnie, należy zastanowić się, czy bliska nam osoba jest w stanie sama poradzić sobie z codziennymi obowiązkami i trudami. Sprawdź lodówkę i szafki, gdzie przetrzymywana jest żywność. Długo zalegająca przeterminowana powinna zapalić nam pierwszą czerwoną lampkę. Co jeszcze? Kiedy rodzic zapomina pojawiać się na umówionych spotkaniach, generalnie problemy z pamięcią, siniaki na ciele, które trudno jest mu wytłumaczyć skąd się wzięły, problemy z balansem przy chodzeniu i z wstawaniem z pozycji siedzącej. To pierwsze symptomy, że nasz rodzic nie radzi sobie samemu zbyt dobrze w domu. Kolejne spostrzeżenia, które mogą świadczyć o nasilającym się problemie lub też mocną nieporadnością, to m.in. niemiły zapach w mieszkaniu lub też od rodzica, bałagan, problemy z utrzymaniem czystości i pielęgnacji ciała, zalegające stale pranie, zapominanie o braniu leków, czy też nadwaga, brak chęci do kontynuowania swoich pasji i zainteresowań, bo o poszerzaniu nie ma co wspominać. Brak odpowiedni na e-maile, nieopłacone rachunki, czy dodać można do tego np. problemy z wyjaśnieniem zarysowań na karoserii swojego samochodu. I tak to rysuje nam się niestety szary obraz starszej, zapomnianej osoby która potrzebuje zainteresowania i wsparcia.

Wniosek

Wniosek może być tylko jeden. Natychmiastowa i co ważne długofalowa pomoc! Tu jedno, czy dwa spotkania i odwiedziny nie wystarczą. W takich przypadkach potrzebna jest kompleksowa opieka i stanowcze zaangażowanie się dzieci w pomoc fizyczną i psychiczną swoim rodzicom lub jednemu z rodziców.

Dodaj komentarz