Cukrzyca u seniora

Postępujący proces starzenia się powoduje zmiany w organizmie, które są najczęstszą przyczyną powstawania cukrzycy u seniorów. Objawy są jednak inne niż u osób młodszych, w związku z tym trudniej jest wcześniej wykryć to przewlekłe schorzenie i zacząć leczyć. Dlatego każdy senior powinien być świadomy tego , czym jest i jak sobie radzić z cukrzycę. Od czego zatem mamy bloga Abena 50+? Poniżej wszystko co musisz wiedzieć o cukrzycy!

Insulinoodporność

Zachwianie gospodarki węglowodanowej, otyłość, zmniejszenie tkanki mięśniowej, zażywanie leków, stres, niska aktywność fizyczna i złe nawyki żywieniowe, wszystko to powoduje spadek produkcji insuliny, a w konsekwencji cukrzycę u osób starszych. A, że objawy cukrzycy u osób starszych, często mylone są z innymi z problemami zdrowotnymi, z którymi mierzą się seniorzy, to trudno jest „cukrzycę zdiagnozować. A im szybsze wykrycie schorzenia, tym większe szanse na odpowiednie leczenie i chronienie organizmu przed wyniszczeniem. Najczęściej u seniorów zaburzenie wykrywa się podczas badań powiązanych z innymi chorobami tj. zawał, udar, bo objawy takie jak bezsenność, kłopoty ze wzrokiem, poruszaniem się i pamięcią, na pierwszy rzut oka ciężko jest powiązać z cukrzycą.

Dieta i leczenie

Spadek masy ciała, apatia, czy tez wzmożone pragnienie, to kolejne objawy cukrzycy. Jak zaradzić temu przewlekłemu schorzeniu? W każdym wieku schemat działania jest taki sam: dieta i aktywność fizyczna. Musimy wdrożyć zdrowe działania w nasze życie. Na blogu pisaliśmy już nie raz o diecie, aktywności fizycznej i dobrych nawykach, teraz gdy wykryto u ciebie cukrzycę lub też chcesz uniknąć tego schorzenia musisz zacząć o siebie dbać. Nie wystarczy czytaj o tym (przy okazji dziękujemy za odwiedzanie bloga firmy Abena Polska), ale musisz zacząć aktywnie działać! Dieta, dieta i jeszcze raz dieta. U seniorów trudno jest te złe nawyki wykorzenić, ale trzeba:

  • unikać smażenia i pieczenia potraw,
  • unikać słodyczy i fast-foodów,
  • unikać alkoholu i papierosów,
  • jeść 4-5 mniejszych posiłków dziennie i nie podjadać,
  • zwracać uwagę na indeks glikemiczny,
  • zacząć ruszać się, aktywność fizyczna to podstawa

W diecie cukrzyka ważne są białka i tłuszcze. Węglowodany proste należy zastąpić złożonymi, a codzienne menu nie może obyć się bez sporej ilości warzywa.

Regularne badania oraz trzymanie się diety i racjonalna dawka aktywności fizycznej to idealna recepta na walkę z cukrzycą.

2 uwagi do wpisu “Cukrzyca u seniora

Dodaj komentarz