Jakich słów nie mówimy seniorom?

Osoby starsze wymagają naszej opieki i szacunku. Jednym z objawów takiego podejścia jest używanie w towarzystwie odpowiedniego słownictwa. I albo się tę „wewnętrzną empatię ma”, albo trzeba się tego nauczyć. Wszystko zależy od człowieka, dobrego wychowania i podejścia do drugiej osoby.

Wymazać ze słownika?

Wyrazy takie jak śliniaczek czy pieluszka powinny na dobre zniknąć z naszego słownika. Podobnie, jak „czas na zmianę” lub „dzień opieki na starszymi”. Starajmy się walczyć o godność osób starszych, których sprawność fizyczna i umysłowa nie jest już tak lotna i  imponująca. Jednak odczucia i wrażliwość pozostały niezmienne. Nie traktujmy dorosłych jak dzieci, pomimo ich ułomności. Dobierajmy odpowiednio słowa. Nie rozmawiajmy z seniorami lub o osobach starszych jak z dziećmi. Bez wątpienia jest to pewna forma ujmy na honorze i godności seniorów. Nikt nie lubi być traktowany z pogardą. Nawet jeśli jest to niezamierzone.

Edukacja

Chodzi o zmianę podejścia. Ale, żeby odpowiednio rozmawiać z seniorami, należy dobrze ich zrozumieć. Wiedzieć jakie mają potrzeby? Z jakimi słabościami muszą mierzyć się każdego dnia? Edukacja dotyczy nie tylko opiekunów, ale również najbliższych. Dbajmy o to, aby niepożądane słowa nie padały w towarzystwie schorowanego seniora. Ba, wykorzeńmy również takie zwroty w naszej codziennych dyskusjach z osobami trzecimi. Opowiedzmy najbliższym historię naszego dziadka/babci, czy rodziców, którzy muszą mierzyć się ze swoimi słabościami, ale nie oczekują litości. Godność nie oczekuje politowania. Godność oczekuje szacunku. Uwaga ta, z całą pewnością przyda się osobom, którzy z dziecinną łatwością potrafią drwić z losu innych, choć sami nigdy na własnej skórze nie przekonali się co to znaczy „codzienna walka” i pokonywanie niezliczonej ilości barier.

Dodaj komentarz