Jak walczyć z izolacją?

Izolacja. Nie ma nic gorszego. Taki wyraz w słowniku seniora nie powinien istnieć. Często jednak bywa inaczej. Z jednej strony seniorzy nie chcą być „na łasce innych”, stąd też nie rzadko popadają w drugą skrajność, to jak izolują się od innych. Nie chcąc być zależnym od rodziny i znajomych, odseparowują się nieświadomie lub też świadomie od bliskich im osób. A to może prowadzić do wielu nieporozumień, a nawet groźnych wypadków i chorób na tle psychicznym.

Konsekwencje

Osoba starsza, która na własne lub też innych życzenie, zostaje sama w domu, w przypadku wypadku pozostaje zdana sama na siebie. Wydłuża się również czas oczekiwania na pomoc. Zwykłe uderzenie lub zwichnięcie może przysporzyć mnóstwo bólu i kłopotu. Poza fizycznymi problemami, należy pamiętać o psychice. Kłopoty z pamięcią i depresja, to dwa najważniejsze i niebezpieczne objawy, które w przypadku seniora odizolowanego od rodziny i bliskich, mogą bardzo szybko postępować i w konsekwencji prowadzić do choroby psychicznej.

Zatem jak walczyć z izolacją?

Pomoc w transporcie. Osoby starsze, aby móc wychodzić na zakupu, odwiedzać znajomych, czy chodzić w inne miejsca, na których mogą integrować się z seniorami, często potrzebują transportu. Zatem postarajmy się pomóc dziadkowi, babci, czy sąsiadowi w przemieszczaniu się. Regularne podwózki, czy odbieranie z zajęć dla seniorów są ogromnie pomocne. A może warto zastanowić się na zakupem skutera? Kolejny ważny czynnik, to częste wizyty rodziny i najbliższych. Dziadkowie żyją i kochają wnuki! Wpadajcie często w odwiedziny, na obiad, czy kawę. Zostawcie już trochę starsze dzieci na weekend, czy zorganizujcie wspólny wypad poza miasto. Jeśli tylko czas pozwoli warto jest spędzać wspólnie czas w wielopokoleniowym gronie. Osoby starsze lubią również religię i  często właśnie po latach, z racji że mają więcej czasu wracają do korzeni swojego wychowania. Religia to ważny element życia prawie każdego człowieka, osób starszych tym bardziej. Zachęćmy do praktyk religijnych i pomóżmy w tym. Często kościół lub inne miejsce spotkać, to znakomita okazja do nawiązywania nowych relacji i sposób na walkę z izolacją.

Wydaje się, że o aktywności fizycznej napisaliśmy już na naszym blogu Abena 50+ sporo, ale warto również o tym wspomnieć w tym kontekście. Poza korzyściami fizycznymi, każda forma sportu, buduje również świadomość i pewność siebie u osób starszych.

Zatem walczmy i pomóżmy seniorom w walce z izolacją. To częsty i poważny problem, który może generować większe kłopoty niż nam się wydaje! Po prostu otwórzmy się na innych. To jest najlepszy sposób na izolację!

Dodaj komentarz