Odpowiednie dawkowanie leków

Z wiekiem, aby zachować zdrowie musimy zażywać lekarstwa. Coraz więcej lekarstw! Na wszelkiego rodzaju bolączki i ułomności naszego organizmu. Również witaminy. Średnio senior musi zażywać 7 tabletek dziennie wszelkiego rodzaju medykamentów! Dawkowanie + informacje o produkcie, to dość sporo informacji do przetworzenia. Jak wynika z badań, 10% pacjentów wyznaje, że źle zażywało przepisywane im medykamenty.

Powody

Prawie połowa osób zażywających leki może mieć problemy wynikające z błędnego dawkowania. Multiwitaminy, leki na cholesterol, czy antydepresanty. Skutki mogą być opłakane. Często seniorzy rezygnują z brania leków, bo po prostu boją się popełnić błąd przy dawkowaniu. Problem jest jednak złożony. Lekarz przepisuje odpowiednie leki, a to od danej osoby zależy, czy i  w ogóle zażywa lekarstwa. Seniorzy często zapominają po co w ogóle biorą dany lek. Nie pamiętają nazw. Nie są przekonani co do skuteczności działania zalecanego medykamentu, czy też biorą więcej niż przepisał lekarz, w przekonaniu, że „szybciej wyzdrowieją”. Kolejny powód, to po prostu cena. Leki są tak drogie, że seniorzy czasami musza wybierać, które z nich, brać, a które nie. W przypadku powodów, dla których seniorzy nie biorą medykamentów, należy wymienić jeszcze problemy z pamięcią. Czyli mamy do czynienia z realnymi problemami, z którymi osoby starsze muszą mierzyć się każdego dnia.

Recepta?

Tłumaczenie, przypominanie i stałe monitorowanie zażywania leków. Tyle i aż tyle! Starajmy się wytłumaczyć osobie nam bliskiej jakie leki przepisał jej lekarz, z jakiego powodu, dokładne dawkowanie i konsekwencje wynikające z zaprzestania zażywania medykamentu lub też mieszania z np. alkoholem. Pomóżmy osobie starszej i schorowanej w odpowiednim zażywaniu leków. Ustalmy jedną godzinę i kilka minut przed zadzwońmy i przypomnijmy seniorowi o lekach. Zainstalujmy aplikację na smartfonie, kupmy pojemnik z przegródkami, który pozwoli na dokładne ułożenie i opisanie leków. Jednym słowem zorganizujmy dobrze „proces zażywania leków” dla bliskiej nam osoby. Pytajmy lekarza, czy coś zmieniło się w dawkowaniu? Czy dany medykament można mieszać, stosować tańsze zamienniki itp.?

Na pierwszy rzut oka, dawkowanie i zażywanie leków wydaje się błahym problemem, jednak jak przyjrzymy się zagadnieniu z bliska, uświadomimy sobie, że coraz więcej osób i co ważne coraz młodszych nie może obyć się bez leków/witamin. Jeśli sami potrafimy zorganizować sobie odpowiednie przyjmowanie lekarstw, to rozejrzyjmy się wokół. Może ktoś obok potrzebuje naszej pomocy!

Dodaj komentarz