Zrozumieć świat. Zdrowe psychiczne jest najważniejsze

Inspiracją, do napisania tego artykułu jest wcześniejszy wpis na naszym blogu Abena 50+. Czyli informacja o Dniu Zdrowia Psychicznego. Nie każdy potrafi radzić sobie z codziennymi problemami i wyzwaniami. Czasami na nasze zdrowie psychiczne wpływają czynniki wewnętrzne, genetyczne. Właściwie, to jak odróżnić zaburzenie od początków choroby psychicznej? Poniższej krótki wpis, który będzie rozwinięciem wcześniej poruszonego wątku dotyczącego zdrowia psychicznego.

Zaburzenie, czy choroba

Mniejsze lub większe zaburzenia odczuwa i przechodzi każdy człowiek. Są krótkotrwałe i z czasem mijają. Choroba psychiczna zaś jest nieodwracalna. To najprostszy sposób na odróżnienie tych dwóch problemów. Choroba psychiczna jest długotrwała, powtarzająca się i ma ogromny wpływ na funkcjonowanie jednostki w społeczeństwie. Chodzi również o odpowiednią diagnozę, w tym przypadku także przez zainteresowaną osobę. Jeśli to zaburzenia, to potrafimy logicznie myśleć, fikcja nie zlewa nam się z realiami i umiemy dostrzec różnicę między rzeczywistością, a urojeniami. Ważna jest szybka diagnoza ponieważ trwanie w zaburzeniu może prowadzić do choroby psychicznej. Wszystko pogłębia stres, silne emocje, leki farmakologiczne, czy też inne choroby.

Wróćmy do początku

Właściwie czym jest zdrowie psychiczne? Jak zdefiniować to zjawisko, tak aby wszystkie inne zachowania można było określić jako zaburzeniem, bądź co gorsze psychiczną chorobą. Według WHO zdrowie psychiczne, to” stan dobrego samopoczucia, w którym człowiek  wykorzystuje swoje zdolności, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może  wydajnie i owocnie pracować oraz jest w stanie wnieść wkład w życie danej wspólnoty”. Pięknie napisane!

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki zewnętrzne (płeć, genetyka) i wewnętrzne ( rodzina, doświadczenie osobiste, warunki życia, status ekonomiczny itp.), to można śmiało stwierdzić, że wszystko nas kształtuje i wszystko może w mniejszym lub większym stopniu mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne i ewentualne „bronienie się naszej głowy” przed zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Skoro wszystko ma wpływ i może kształtować naszą psychikę, jak należy dbać o jej zdrowie?

Higiena psychiczna

To nic innego jak codzienna troska o zachowanie zdrowego rozsądku, umiejętne radzenie sobie ze stresem i nerwowymi sytuacjami. Nie chodzi o to, aby unikać stresu, bo to jest niemożliwe, chodzi o zmierzenie się z nim w odpowiedni sposób. Bo złe podejście i zła higiena psychiczna z czasem kumuluje się, wzmaga i może prowadzić do błędnego postrzegania otaczającego nas świata. „Dołek”, załamanie nerwowe, a później nawet utrata wiary w sens życia. Tak samo jak nasze ciało potrzebuje odpoczynku po wysiłki fizycznym, tak samo nasza głowa potrzebuje przerwy, po ciężkim dniu. Spokojny sen, drzemka, spacer w ciszy i spokoju, wszystko to powinno nas uspokajać. Ważne dla naszego zdrowia psychicznego jest również wszystko, to o czym tak często piszemy na naszym blogu 50+, a więc odpowiednie odżywianie się, ruch, rozwijanie swoich zainteresowań, spotkania z przyjaciółmi i rodzina. W higienie głowy ważne jest również ustalenie priorytetów i podzielenie odpowiednio czasu. Praca, rodzina i zainteresowania. Na wszystko powinniśmy znaleźć czas i w pełni z tego korzystać. Żadna z wyżej wymienionych sfer życia nie może zabierać czasu i przyjemności drugiej. Rodzina nie może być zaniedbana kosztem pracy, ale także powinniśmy znaleźć chwilę na realizowanie swoich pasji i zainteresowań. Jeśli jest to np. gotowanie, czy podróżowanie, to idealnie można połączyć to z czasem spędzonym z rodziną. Musisz wygospodarować czas! Nie ma innej opcji! Odnajdź szczęście na nowo. Szklanka zawsze powinna być do połowy pełna, a nie pusta. Ciesz się tym co masz. Nie przedkładaj rzeczy materialnych ponad duchowe, na dłuższą metę jest to zgubne. Dbaj również o dobre relacje z ludźmi.

Wiemy dokładnie, że łatwo się mówi/pisze, a wszystkie te „mądre rady’ wcielić w życie jest bardzo trudno. Ale to Twoje życie, Twoja głowa. Znam starszego Pana. Prawie 80.lat, a bystrością umysłu przewyższa nie jednego nastolatka. Na moje pytanie, jak to robi, że utrzymuje się w tym wieku w takiej dobrej formie fizycznej, odpowiedział.

„Każdego dnia biegam lub spaceruje minimum 30 minut. Nie palę. Czasami naleweczki się napiję, ale zdrowo się odżywiam”

A co z formą psychiczną?

„Książki i krzyżówki. Każdego dnia.”

Zdrowie i higiena osobista, to coś o co musisz troszczyć się każdego dnia. Im człowiek starszy, tym większe obciążenie. Ciężar, kumulacja wszystkich przeżyć z minionych lat plus dodatkowo rozmyślania o końcu żywota sprawiają, że świadomość co do prawidłowej higieny psychicznej nabiera jeszcze większego znaczenia.

Temat niezwykle ciekawy i rozwojowy, do którego na pewno na naszym blogu jeszcze wrócimy.

Dodaj komentarz