Dziś Światowy Dzień Alzheimera

Nie tylko 21. września, ale każdego dnia pamiętajmy o tym, jak wielkie spustoszenie w organizmie człowieka powoduje Alzheimer! Pamiętajmy, jak choroba ta powoli depcze godność bliskich nam osób. Pamiętajmy z jakimi problemami muszą mierzyć się rodzina i bliscy chorych. Pamiętajmy, że na świecie osób chorych na Alzheimera jest już ponad 44 miliony osób. Wg. WHO w 2030 liczba ta wzrośnie do 65 mln, a w 2050 do 115 mln. W Polsce w 2050 chorych będzie ponad milion. Pamiętajmy i pomagajmy!

Tendencje demograficzne

Społeczeństwo w Polsce starzeje się, a co się z tym wiąże coraz większy odsetek osób mieszkających nad Wisłą, to osoby po 65. roku życia. Obecnie to prawie 15%, ale w 2050 będzie to ponad 30%. Alzheimer atakuje powoli. Powoduje trwałe upośledzenie komórek korowych w mózgu. Pozbawia człowieka pamięci, orientacji, rozumowania, powoli zanika mowa i racjonalna ocena rzeczywistości. Alzheimer do dziś jest chorobą niepoznaną. Naukowcy wciąż nie potrafią znaleźć sposobu na wczesne wykrycie i leczenie. Choroba może rozwijać się w organizmie człowieka latami, niezauważona!

Alzheimer ma trzy fazy. Zaczyna się od kłopotów z pamięcią i orientacją. Z czasem narastają lęki, pojawia się błądzenie w znanym otoczeniu, a kończy na drastycznym ograniczeniu mowy, kontroli czynności fizjologicznych i agresywność. Choroba powoli obdziera z godności bliską nam osobę! Najbliższą nam osobę, którą kochamy! Ból, w połączeniu z bezsilnością! Alzheimer to choroba, która niszczy rodzinne więzi.

Pamiętajmy i pomagajmy!

Obserwujmy najbliższych dokładnie. Ich zachowanie i zmiany. Wcześniej wykryta choroba i odpowiednia diagnoza mogą pomóc ochronić neurony i wydłużyć ich żywotność, a co za tym idzie odwlec w czasie i zminimalizować skutki Alzheimera u naszych najbliższych.

Dodaj komentarz