Rak. Ilu przypadków można byłoby uniknąć…

…gdybyśmy zmienili swoje podejście i sposób życia. Bardzo dużo! Takie wnioski płyną z najnowszego raportu opublikowanego przez American Medical Association Oncology. Do podobnych wniosków można dojść czytając również artykuł dużo wcześniej opublikowany w cenionym Nature.

Podstawowe wnioski

Między 40%, a 70% przypadków raka i nowotworów można byłoby uniknąć gdybyśmy zmienili swoje złe przyzwyczajenia. Mowa tu o nie paleniu, utrzymaniu prawidłowej wagi ciała, ograniczeniu spożycia alkoholu oraz dwie i pół godziny ruchu tygodniowo! Tyle i aż tyle. Nature do wyżej wspomnianych czynników, mających wpływ na powstanie i rozwój raka dodaje nadmierne opalanie się i stosowanie wszelkiego rodzaju chemikaliów dostępnych w stosowanych przez nas środkach.

Badania

Naukowcy twierdzą, że każdy człowiek ma „wewnętrzny czynnik rakowy”, który szacowany jest na poziomie 10%-30%. Wrodzony czynnik może i wzrasta w przypadku, gdy nasz sposób życia jest daleki od zalecanego. Zobacz tabelkę poniżej.

MW-EB543_cancer_20151217110902_NS

źródło: nature

W sumie to bardzo dobra konkluzja. Wynika z niej, że mamy spory wpływ na raka i nowotwory. Na nasze dziedziczne lub też nabyte obciążenie naszego organizmu. Mało tego. Naukowcy z American Medical Association Oncology twierdzą, że podstawową  i zalecanym sposobem walki z nabyciem raka i nowotworów jest odpowiedni sposób życia. Badania wciąż trwają, wystarczy wspomnieć, że w 2015 roku pojawił się artykuł w magazynie Science, w którym twierdzono, że 2/3 wszystkich przypadków raka uzależniona jest od wrodzonych czynników. Z tą tezą polemizuje Nature, który udowadnia, że liczba ta jest zdecydowanie za duża, gdyż zmiany zachodzące w organizmie i mutacje wrodzonych komórek nie są wystarczające, żeby stwierdzić, że są bezpośrednią przyczyna raka i nowotworów.

Konkluzja

Nauka idzie do przodu i z całą pewnością jesteśmy coraz bliżej zrozumienia procesów występujących w naszym organizmie. Naukowcy pewnego dnia rozwiążą zagadkę raka, ale zanim to się stanie, warto jest zatroszczyć się o swoje zdrowie, bez względu na to, o ile procent wydłuża to nasze życie.

Dodaj komentarz