Letnie przebarwienia

Lato powoli się kończy. W miniony weekend w całej Polsce temperatura w cieniu (jeśli takowy udało się znaleźć) przekroczyła ponad 30 stopni Celcjusza. Teoretycznie to już koniec wakacyjnych upałów. Co prawda we wrześniu będzie można jeszcze złapać kilka promieni słonecznych, jednak nie zapowiada się, że będzie aż tak upalnie. Warto jednak pamiętać o zmianach na skórze, które wynikają z nadmiernego opalania się.

Każdy przypadek jest inny

Dokładnie! Dla jednych 30 minut na słońcu to zdecydowanie za mało, inni zaś muszą stosować kremy z filtrem (polecamy kremy i balsamy z oferty firmy Abena Polska, dostępne na stronie – https://www.abenasklep.pl/Pielegnacja-skory_Kosmetyki-pielegnacyjne_Kremy-i-balsamy(2,2177,).aspx ) i nosić duże kapelusze, gdyż ich skóra jest już na tyle słaba, że nie radzi sobie z promieniami słonecznymi.

Wszystkiemu winna melanina

Melanina, która wytwarzana jest przez melanocyty i znajdujące się w najgłębszej warstwie naskórka odpowiada za kolor naszej skóry. Melaniana spełnia przede wszystkim funkcje ochronne i występuje w dwóch rodzajach: jasna (feomelanian), która słabo brani się przed słońcem oraz ciemna (eumelanina), bardziej odporna na promieniowanie UV. Jednak nie jest prawdą, że im jesteśmy bardziej opaleni, tym lepiej chronieni. W melanocytach powstaje głównie feomelanina, zdolna przyjąć niewielką dawkę słońca. Większa ilość promieni UV powoduje przebarwienia lub inne uszkodzenia naskórka tj. poparzenia, czy rozwój wolnych rodników. Czyli musimy naszą skórę wspomagać w ochronie. Oczywiście wszelkiego rodzaju przebarwienia można obecnie usuwać w gabinetach kosmetycznych, chirurgicznych i odnowy, jednak po pierwsze kosztuje to sporo, jest czasochłonne i bolesne, a do tego nie mamy gwarancji, że nasza skóra będzie wyglądała jak sprzed przebarwienia. Dlatego tak ważna jest ochrona skóry (również dzieci – oliwka w spray’u Abena Polska – https://www.abenasklep.pl/OLIWKA-W-SPRAYU-200ml-6666(3,2177,77).aspx ) już od najmłodszych lat oraz nie lekceważenie „siły promieniowania słonecznego”, które może spowodować nieodwracalne zmiany na naszej skórze.

Rodzaje przebarwień

Najpopularniejsze są oczywiście piegi, które występują na całym ciele. Latem przybierają na kolorze, stają się bardziej widoczne i jest ich więcej, zimą zaś częściowo znikają. Rzadziej występujące zmiany to plamy soczewicowate i melasma, które maja brązowy ( i jego odcienie) kolor, nieregularny kształt oraz ich widoczność nasila się w okresie letnim. Dodatkowo melasma może mieć związek ze zmianami tarczycy, wątroby i występować w przypadku brania pigułek antykoncepcyjnych. Zmiany te mogą być również dziedziczne. Innym przebarwieniem skóry, którego przyczyną powstawania, poza słońcem mogą być nawyki żywieniowe i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, to siateczkowate przebarwienie (Melanoza Riehla).

Zatem drodzy seniorzy ( i nie tylko), korzystajmy ze słońca rozsądnie. A naszą skórę zabezpieczajmy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych nie tylko latem, ale również przez cały rok.

Jedna uwaga do wpisu “Letnie przebarwienia

Dodaj komentarz