Przeprowadzka na starość?

„Starych drzew się nie przesadza’, jest takie powiedzenie i z całą pewnością jest w nim sporo racji. Jednak w dobie globalizacji, szybkiego przepływu informacji i łatwości przemieszczania się z jednego miejsca w drugie, warto jest na starość pomyśleć o przeprowadzce. Właściwie, to nie wiem, czy warto, ale ostatnio miałem okazję rozmawiać z kilkoma osobami i małżeństwami w wieku powyżej 50+, które intensywnie o tym myślą. Dotyczy to zarówno osób mieszkających w Polsce, jak i za granicą. Wydaje się, że w pewnym wieku temat ten nieuchronnie powraca na tapetę. Dlaczego? Żeby być bliżej rodziny, dzieci, żeby mieć łatwiejszy dostęp do opieki medycznej lub po prostu żeby żyć wygodniej albo spełnić swoje marzenia.

Łatwy dostęp do wszystkiego

To głównie sprawia, że starsi ludzi myślą o przeprowadzce. Właściwie nie tyle co o zmianie otoczenia, ale również o zmianie mieszkania lub domu. Dzieci „wyfrunęły z gniazdka”, nam przybywa lat, a ktoś musi zająć się ogródkiem, trawnikiem czy gospodarstwem. Te czynniki, jak i również chęć zmniejszenia kosztów utrzymania są najczęstszą przyczyną zmiany mieszkania/miejsca zamieszkania. Jeśli już zdecydowaliśmy się na ten nie łatwy ruch, warto zastanowić się na co zmienić nasze obecne lokum? Czego oczekujemy? Tak jak w tytule tego akapitu, powinniśmy zapewnić sobie łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju pomieszczeń. Dobrze, żeby były na parterze, aby nie musieć chodzić do pralni, czy suszarni po schodach, podobnie jeśli mowa o sypialni i łazience. W pomieszczeniach warto jest zadbać o barierki, szczególnie w łazience, wyposażyć w prysznic typu walk-in, czy dodatkowe barierki i maty antypoślizgowe, które pozwolą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Jeśli mieszkanie, to oczywiście na parterze.

Lokalizacja

Po pierwsze seniorzy powinni zadbać o to, aby nie mieć daleko do sklepu. Codzienne zakupy w tym wieku mogą być bardzo uciążliwe, a należy wziąć pod uwagę fakt, że całych siatek już się nie da. Nawet dla zmotoryzowanych seniorów powinien to być jeden z ważniejszych czynników, czyli bliskość sklepów, aptek, centrum handlowego, czy szpitala. Ponieważ z wiekiem nasze zdolności do prowadzenia samochodów pogarszają się, więc np. warto unikać długich odcinków jazdy autem. Warto zwrócić uwagę także na dostępność transportu publicznego. No i najważniejsze, to bliskość rodziny. Czyli w miarę możliwości starajmy się mieszkać blisko, kogoś kto w nagłym przypadku będzie nam mógł udzielić szybko pomocy.

Inne plusy

Obecnie seniorzy są świadomi i aktywni, również fizycznie. Dlatego szukając nowego miejsca zamieszkania sprawdźmy, czy w okolicy są domy seniora, ośrodki które oferują zajęcia dla osób starszych, siłownie, baseny, czy teatry. Wiadomo, że starość to również radość. Więc starajmy się w miarę możliwość i jak zdrowie pozwoli, korzystać z uroków życia w kwiecie wieku.

Dodaj komentarz