Na miłość nigdy nie jest za późno

Miłość po 50-tce, czy 60-tce może być równie piękna i spontaniczna, co ta która dopada nas, gdy jesteśmy nastolatkami. Jak dać się ponieść uczuciu, pielęgnować związek na starość i sprawić, by miłość smakowała wyjątkowo?

Jeszcze piękniejsza miłość

Z wiekiem przychodzi mądrość, szacunek i zrozumienie, którego często brakuje nam, gdy jesteśmy młodsi. Wyżej wymienione wartości są podstawą każdego związku idealnego, dlatego też uczucie u osób starszych ma wszelkie podstawy do tego, aby być jeszcze bardziej pełnym. Pełnym miłości i pożądania. Głębokie uczucie nabiera jeszcze większego wymiaru. Wszystko tak pięknie brzmi, jednak trzeba pamiętać, że droga, aby osiągnąć taki stan jest długa – dosłownie i w przenośni. Lata doświadczeń i wspólnego życia. Coś pięknego, ale zaraz trudnego i dla wielu nieosiągalnego.

Recepta? Recepty brak!

Aby miłość seniora, ze wszystkimi swoimi zaletami (wad nie widzimy), osiągnęła stan idealny, musimy nauczyć się kochać, ale tak prawdziwie drugą osobę. Nasze wewnętrzne „ego” musi dojrzeć, pokonać swoje egocentryczne i środowiskowe uwarunkowania. No i oczywiście miłość taka powinna przetrwać, choć w tym przypadku dotrwać jest lepszym słowem. No, ale to już lata, lata wspólnego życia wszystko weryfikuje. Partnerzy powinni mieć wiele wspólnych wartości, zainteresowań i podobne postrzeganie świata. Dzieci, czy wnuki nie są tym fundamentem. W pewnym okresie tak, potem jednak, gdy potomstwo zaczyna żyć własnym życiem, zostajemy w domu z druga połówką sami i co…często bywa tak, że okazuje się, że nic nas nie łączy. Żadne zainteresowania, pasje, czy postrzeganie świata. Ważne żeby być dla siebie po pierwsze przyjaciółmi. To jest idealny fundament do budowania związku opartego na zaufaniu i zrozumieniu, który przetrwa przez lata, zarówno te dobre, jak i gorsze chwile. Prawdziwa miłość musi również przejść przez wszystkie fazy i dojrzeć. Od fascynacji do przyjaźni i oddania. Od pożądania fizycznego do podziwiania piękna wewnętrznego. Miłość nie jest czymś stałym. Miłość żyje, zmienia się i ewoluuje i to w niej jest najlepsze, najbardziej treściwe i dlatego tak trudne do zdobycia dla wielu.

Seks, dobry na wszystko

…i to nie tylko dla nastolatków. Seniorzy również nie powinni mieć obiekcji i zahamowań. Zresztą jeśli jest miłość, to jej nierozerwalnym elementem jest seks i to w każdym wieku. Wiadomo, że parze po 60-tce, trudniej będzie realizować niektóre fantazje erotyczne, ale są już tak doświadczonym związkiem, że poradzą sobie w każdej sytuacji. Seks to tylko dopełnienie, gra wstępna zaczyna się długo, długo wcześniej. Przytulanie się, pieszczoty, miłe słowa i komplementy. Wszystko to jest jeszcze bardziej ważne niż sam seks. Starsze osoby nie powinny wstydzić się okazywać sobie uczyć. Czyż nie jest miło widzieć starszą parę trzymającą się za ręce i idącą obok nas chodnikiem? Szacunek, oddanie i miłość! Przepiękny widok.

Każdy ma prawo do szczęścia i miłości. Życie często uczy nas czym są te wartości i nie raz bywa tak, że długo czasu zajmuje nam „dojście do sedna sprawy”. Zrozumienie, czym jest miłość nie jest łatwe i proste, dlatego też nie odbierajmy innymi i sobie możliwości cieszenia się miłością, kiedy już nadejdzie, nawet jeśli ma to być już w podeszłym wieku. To wyjątkowe uczucie nie zna granic i tym bardziej nie patrzy nam w metryczkę urodzenia. Na miłość nigdy nie jest za późno!

Dodaj komentarz