Na nasze oko, nie wygląda to za dobrze. Czyli dlaczego seniorzy powinni szczególnie dbać o wzrok?

Wraz z wiekiem nasz wzrok pogarsza się, tego nie da się ukryć! Normalny proces fizjologiczny wynikający m.in. z utraty zdolności akomodacji, fachowo nazywany prezbiopią lub starczowzrocznością. To po pierwsze. Jest jeszcze wiele innych czynników zewnętrznych, które wpływają na nasz wzrok, ale to już zależy od każdego z nas indywidualnie. To, jaką pracę wykonywaliśmy przez te wszystkie lata ma niebagatelne znaczenie. Ale to nie wszystko? Sprawdź co miało i ma wpływ na jakość Twojego widzenia?

Profilaktyka

A Ty kiedy ostatnio byłaś/byłeś u okulisty? Rok, dwa, czy pięć lat temu? A może nigdy? Badania pokazują, że Polacy kompletnie lekceważą zagrożenia dla swoich oczu. Oświetlenie, praca przy komputerze, telewizor, nieprawidłowy makijaż, nieodpowiednia dieta, czy nawet lekceważenie złych warunków atmosferycznych. Zagrożeń dla naszego wzroku jest mnóstwo, należy być świadomym, że na starość odbije się to negatywnie na jakości widzenia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie odwiedzać okulistę, a nie tylko wtedy kiedy coś dzieje się nie tak!

Grzechy główne

O wizycie u okulisty już wspominaliśmy. Należy ustalić sobie harmonogram, że np. co 6-12 miesięcy, przynajmniej raz odwiedzę lekarza, profilaktycznie, aby sprawdzić, czy nie potrzebna jest mała korekta mojego wzroku. Co jeszcze możesz poprawić? Dieta, dieta, dieta. Ile to już razy pisaliśmy na naszym blogu Abena 50+, o tym jak ważne jest odpowiednie odżywianie. Dla seniora szczególnie. Wystarczy sprawdzić nasze wcześniejsze wpisy). W przypadku wzroku ważna jest witamina A, która warunkuje syntezę rodopsyny, barwnika odpowiedzialnego za widzenie. Ważne są również kwasy omega-3 (ochrona oka), witamina C i E.  O negatywnym działaniu ekranów i wyświetlaczy w otaczających nas wszędzie urządzeń powiedziano już chyba wszystko. Dlatego przypominamy. Zachowaj odpowiednią odległość od wyświetlacza, rób przerwy, dbaj o nawilżanie rogówki oka i pomyśl o specjalnych okularach z antyrefleksyjną powłoką. Co do ochrony, to nie można lekceważyć także warunków atmosferycznych. Wiatr, który niesie kurz i pyłki, słońce i suche powietrze, wszystko to może powodować zapalenie naszych spojówek. Tak więc dbajmy o wzrok w każdej porze roku. No i ostatni grzech główny, ale który dotyczy szczególnie kobiet. Makijaż i lenistwo. Kobiety, którym nie chce się na noc zmywać makijażu, narażają powieki i ich brzegi na zapalenie, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia wrażliwości oka. Pamiętajmy również o tym.

Konkluzja

Na nasze oko:), jeśli jesteś świadomy i dbasz o wzrok, to posłuży Ci na wiele, wiele lat. Pomyśl o tym wcześniej. Warto zadbać o swój wzrok, zanim nie będzie za późno (jaskra, która może prowadzić do ślepoty). Jak wynika z badań u ponad 40% osób po 75. roku życia występuje znaczące pogorszenie widzenia, a u 90% (!) zaobserwować można zmętnienie soczewki. Problem jest poważny, dlatego tym bardziej należy być świadomym zagrożeń wynikających z nieodpowiedniej ochrony i pielęgnacji oczu. Pamiętajmy również i o tym.

Dodaj komentarz