Dziś obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

Pomyślisz sobie: „Znowu wymyślają! W roku jest tyle dni, które trzeba obchodzić, nudzi mnie już to! Jak nie Dzień bez stanika, to Dzień bez krawata lub Dzień Geodety. Ten kalendarz dni nietypowych już nie jest śmieszny!” – Warto jednak pamiętać, że kalendarz ten jest stworzony również po to, aby przypominać ludziom o ważnych problemach, z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo. Czy wiedziałeś/aś, że co roku umiera prawie 9,5 mln osób z powodu nadciśnienia! Dokładnie tak. Jest to najczęstszy czynnik ryzyka śmierci na świecie!

Przerażające dane

W Polsce problemy z nadciśnieniem tętniczym ma ponad 10 mln Polaków! Z tego co trzeci nawet o tym nie wie! W 2025 roku do tego grona ma być zaliczanych już 14 mln naszych obywateli i 1,5 mld ludzi na całym  świecie! To już nie choroba, to epidemia XXI wieku. Żeby leczyć nadciśnienie, w pierwszej kolejności należy problem zdiagnozować, ale i to nie zawsze jest sygnałem alarmowym. W Polsce ponad 10% osób ze zdiagnozowanym nadciśnieniem nie leczy się w ogóle, a 35% leczy się nieskutecznie. Należy uświadomić sobie zagrożenie i drastycznie zmienić sposób życia.

Grupa podwyższonego ryzyka, to:

  • Osoby chore na cukrzycę lub mające chorobę nerek,
  • Wszyscy seniorzy: kobiety w wieku od 65 lat i mężczyźni około 55 roku życia,
  • Otyli i osoby z miażdżycą,
  • Osoby z rodzinnym obciążeniem chorobami układu krążenia (udar mózgu, zawał lub niewydolność serca),
  • A także osoby z ciśnieniem prawidłowym, wysokim, czyli równym lub wyższym 130/85 mm Hg

Sposoby na leczenie nadciśnienia tętniczego?

Po pierwsze trzeba odstawić alkohol i kawę, rzucić palenie, zacząć się ruszać, zdrowo się odżywiać, zadbać o odpowiednia ilość niezbędnych witamin w organizmie, czyli wszystko to o czym piszemy na naszym blogu Abena 50+. Tam znajdziesz wszelkie informacje, porady i wskazówki, które pomogą Ci czuć się lepiej i żyć zdrowiej. Zadbaj o siebie, czytaj naszego bloga. Polecamy!

Więcej informacji o nadciśnieniu tętniczym znajdziesz także na stronie Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (link)

Dodaj komentarz